A Hupikék Törpikék beköltöztek az ELTE Füvészkertbe: a fénykiállítás mindenkit
Ennyi mindenre jó a sütőtök
Az őszi időszak egyik jelképe a sütőtök. Rengeteg fajtája van, ám közös bennük, hogy rendkívül finomak és egészségesek. Már a sütőből áradó illata is csábító. Számos gasztronómiai különlegesség alapja lehet, nagyon sokoldalúan tudjuk hasznosítani.
Egyél az egészségedért
Tápértéke nagyobb, mint a spárgatöké, szénhidrát-, karotin- és C-vitamin tartalma is felülmúlja a többi tökfajtát. Épp ezért az immunrendszer megerősítésére is szolgál. Őszi, téli megfázás esetén feltétlen hívjuk segítségül!
Gazdag a különböző, A-, B1-, B2-, B3-, B6-, C-, E-vitaminokban, folsavban és pantoténsavban. Ásványi anyagok bő forrása, pl. magas foszfor-, vas-, réz- és mangántartalma miatt. A benne rejlő kálium miatt vérnyomáscsökkentő és vízhajtó hatása van. A megfelelő szív- és izomműködés, valamint az emésztés szempontjából ugyancsak fontos. Segít a keringési betegségek és a daganatok megelőzésében.
A sütőtököt a babák egész korán, 4-6 hónapos korban is megehetik, persze alaposan összeturmixolva.
Hasznosítsuk a kozmetikában!
A sütőtök a szépségápolásban is hasznunkra lehet. A belőle készített maszk csodákra képes. Több mint 100, a bőrünk számára fontos tápanyagot tartalmaz. Hidratál, ragyogóvá teszi a bőrt, fiatalabb, egészségesebb megjelenést kölcsönöz, és segíti a sejtek megújulását.
Otthon elkészíthető sütőtökös pakolás:
Keverj össze fél csésze sütőtökpépet egy tojással. Ha száraz a bőröd, adj hozzá egy evőkanál mézet, ha zsíros, akkor 1/8 csésze almabort vagy áfonyalét. Ha jól összekevertél mindent, felviheted a pépet az arcodra. Hagyd fenn 15 percig, közben relaxálj! Ezt követően lemoshatod, és élvezheted a végeredményt.
Recept: Tökös cicege
Hozzávalók:
– egy közepes tök
– 4gerezd fokhagyma
– 2 tojás
– 4-5 evőkanál liszt
– só
– bors
– tárkony és bazsalikom ízlés szerint
Elkészítése:
Először lereszeljük a tököt. Majd az alkotórészeket összekeverjük. (Állaga a dödölléhez hasonló legyen!) Ezt követően evőkanálba nyomkodjuk, és forró olajban kisütjük.
(A finomságot a „Tökreceptek az Őrségből és a Muravidékről” című kötet alapján ajánlottuk és próbáltuk ki.)