Varázslatos mesevilág, ami fenntarthatóságra tanítja a gyerekeket


Szokásos őszi betegség vagy koronavírus? Dr. Korausz Etelka tünetekről, tesztelésről, lázmérésről, igazolásról
Eddig soha nem tapasztalt idegeskedéssel kezdődött az idei tanév. A szülők egyik legnagyobb félelme, hogy a tavaszi óvoda-és iskolabezárás ősszel megismétlődhet a koronavírus-járvány miatt. Már csak azért is, mivel a beteg gyermekek száma folyamatosan nő.
Orrfolyás, köhögés, torokfájás, hasmenés miatt egyre többen maradnak otthon. Sok szülő panaszkodik, mert a legenyhébb megfázásos, sőt allergiás tünetekkel is hazaküldik a gyerekeket az oktatási intézményekből. Ráadásul most szinte senki nincs tisztában azzal, hogy egyes betegségekkel mennyi időt kell otthon tölteni. A leggyakrabban felmerülő kérdések tisztázásában dr. Korausz Etelka gyermekorvos segít az Anyanet olvasóinak.
– A tanév kezdete óta több lett az Önhöz forduló kis betegek száma? Saját tapasztalat, hogy az alsós osztályokból sok diák hiányzik…
– Nem több, mint az elmúlt évek azonos időszakában. Szeptembertől mindig több a beteg gyermek, hiszen amint az óvodások és az iskolások közösségbe kerülnek, elkezdik egymást fertőzni. Most a beteg gyerekeket telefonon jelentik be a szülők, és így egyeztetünk a panaszaikról. Csak indokolt esetben, és lehetőség szerint időpontra jönnek a rendelőbe. Legtöbbször elég a telefonos konzultáció, és nem szükséges megvizsgálni a gyerekeket, mert enyhe tünetekkel, a szokásos felső légúti betegségekkel maradnak otthon. A gond csak az, hogy a koronavírus is hasonló tüneteket produkál. Bár sok tapasztalatunk nincs, de tudjuk, hogy a COVID-nak még izomfájdalom, levertség, hasmenés, hányás is lehet a tünete. Gyerekeknél nagyon széles a paletta, és sokszor enyhe tünetekkel, vagy akár tünetmentesen is lezajlik náluk a betegség.
– Tudjuk, hogy mindenki felelőssége nagyon nagy. Félnek a pedagógusok, a szülők, és sok esetben a gyerekek is. Akár a legkisebb betegséget is felnagyítják. Ön mit tapasztal?
– Nem annyira tapasztalom a félelmet, inkább az ellenkezőjét. A szülők hozzászoktak ahhoz, hogy az iskolakezdéssel együtt indul a hurutos időszak is, ez nem okoz számukra meglepetést. Most viszont ledöbbennek azon, hogy az eljárásrend szerint, ha a gyermekeknél a koronavírus-fertőzés gyanúja egy kicsit is felmerül, 10 napig otthon kell maradniuk. A gyerekek 10 nap után is csak akkor mehetnek újra közösségbe, ha már három napja tünetmentesek. Ez nehéz helyzet a családokra nézve. Korábban sokszor előfordult, hogy felső légúti megbetegedésnél köhécseléssel, kisebb láz után 2-3 nap pihenőt követően elengedtük a gyerekeket iskolába, óvodába. Most azonban nem mehetnek vissza, hiszen egyszerű rendelői vizsgálattal nem tudjuk eldönteni, hogy a gyerek koronavírusos-e vagy sem. Mindenkinél nem lehet tesztet végezni. Ha kérek egy tesztet 2,5-3 nap után érkezik meg az eredmény, mert az ellátórendszer túlságosan leterhelt.
– Mikor indokolt tesztet kérni? Sok anyuka panaszkodik, hogy a gyermekorvos magas láz esetén sem tesztelteti a gyereket.
– A teszt igénylése függ a szituációtól és a szülőktől szerzett információktól. Amennyiben a gyereknek csak láza van, és nem produkál semmilyen más tünetet, nem látom indokoltnak a teszt kérését. A láz mögött más betegség is lehet, aminek semmi köze a koronavírushoz, viszont ha tényleg produkálja a gyerek a tüneteket vagy indokolttá válik a teszt kérése, mert érintkezett koronavírusos személlyel, például a padtársával, akinél igazolt a megbetegedés, akkor megcsináltatjuk. Fontos az is, hogy a mintát jó időpontban kell levenni, mert ha valaki találkozott egy koronavírusos beteggel tegnap, és ma teszteljük, akkor nagy valószínűséggel még nem mutatható ki a betegség. Nagyon sok a bizonytalansági faktor. Ilyen szituáció még nem volt eddig.
– Októbertől bevezetik a kötelező a lázmérést az oktatási intézményekben. Ezt Ön indokoltnak tartja?
– Ennek valójában nincs semmi értelme. Azt sem tudjuk, hogy mennyi testhőmérséklet-emelkedést engednek majd meg. A klasszikus láz 38 fok fölött van, de lehet valaki koronavírusos láztalanul vagy hőemelkedéssel. A lázzal járó megbetegedések is úgy zajlanak le, hogy a nap folyamán néha fel- vagy épp lemegy a láz. Tehát, ha a gyerek éjszaka lázas volt, akkor előfordulhat, hogy az iskola kapujában nem lesz magasabb a testhőmérséklete, viszont délelőtt újra belázasodhat. Kicsi a valószínűsége annak, hogy a lázméréssel bármit is ki lehet védeni. Azt gondolom, ez az egész az emberek számára egy álbiztonságot adó intézkedés. A megoldás az lenne, hogy a szülő reggel megméri a gyerek lázát, kikérdezi, van-e valamilyen tünete, és csak akkor engedi iskolába, ha egészséges. Minden esetben a szülői felelősség a lényeg, az orvosok nem tudják átvenni a szerepüket, hiszen ők vannak folyamatosan a gyerekeikkel.
– Mennyire nehezíti meg a gyermekorvos dolgát, hogy személyesen csak a legritkább esetben tud a gyermekkel találkozni. Így nem lehet könnyű felállítani a diagnózist.
– Nehéz a diagnózis felállítása, de az biztos, hogy a gyerekek megbetegedéseit 90 %-ban vírusok okozzák, amelyekre nincs gyógyszer, csak tünetileg lehet kezelni. Orvosként, ha ügyesen tesszük fel a kérdéseket és a szülő is hatékonyan válaszol, akkor elegendő a telefonos egyeztetés, mert legtöbbször felállítható a diagnózis és felesleges behozni a gyereket a rendelőbe. Én sok éve már telefonon is egyeztetek a szülőkkel, emiatt nem estem kétségbe ettől a rendelkezéstől. Most az az ellentmondásos helyzet áll fenn: hogyha nem is látom a gyereket, de igazolnom kell, hogy beteg. Sokkal jobb megoldás lenne az, ha a szülők nyilatkoznának a közösségbe való visszatéréskor, hogy gyermekükön nem észlelnek betegségre utaló tüneteket. Ez a módszer biztonságosabb lenne arra, hogy beteg gyermek ne kerüljön közösségbe.
– Arról sem tudnak sokat a szülők, hogy a különféle betegségekkel hány nap után szabad visszatérni az iskolába…
– Az a nagy probléma, hogy nincs egészségre nevelés az országban. Sok nő úgy válik anyukává, hogy alapvető dolgokat nem tud az egészséggel kapcsolatban. Ez nem az ő hibája, mert 70 éve nincs ilyen oktatás. Addig, amíg a gyerek beteg, az orvos mondja meg, hogy mikor mehet vissza a közösségbe, de jó lenne, ha az anya is tudná. A szülők nincsenek magukra hagyva, mert ha telefonálnak, akkor megmondjuk, hogy a gyermek meddig legyen otthon, mikor nem fertőz már.
– Ősszel különösen fontos az immunrendszer megerősítése. Ön mit ajánl a pácienseinek?
– Alapvetően a vegyes táplálkozást sok gyümölccsel és zöldséggel, továbbá a szabad levegőn mozgást és a sportot ajánlom. Külön fontosnak tartom a D-vitamin szedését, mert az erősíti a gyermek immunrendszerét.
Korausz Etelka Facebook-oldalát is érdemes felkeresni hasznos információkért!
2 Hozzászólás
4.5
5
Comments are closed.