Mutatós textiltök varrás nélkül: őszi dekoráció újrahasznosított anyagokból
Soha nem lehetsz elég jó! – Így ismerheted fel a nárcisztikus szülőt
Versengés, féltékenység, látszólagos magabiztosság, dominancia vagy épp áldozatszerep: ezek mind jellemzőek a nárcisztikus személyiségzavarral küzdőkre. A mai társadalomban egyre többen szenvednek el nárcisztikus szülők, házastársak, főnökök általi verbális és lelki, rosszabb esetben fizikai bántalmazásokat. Persze a nárcizmusnak is vannak fokozatai.
Mindenkiben van bizonyos fokú nárcizmus, ami természetes, de nem mindegy, milyen mértékben van a jelen a viselkedésünkben, gondolkodásunkban.
Egy nárcisztikus anya vagy apa mellett egy gyermeknek komoly kihívásokkal kell szembenéznie: gyakran nem lehetnek saját gondolatai és céljai, mivel a szülők inkább saját szükségleteikre és álmaik beteljesítésére fókuszálnak. Így a gyermekek egy lelki bántalmazásokkal teli kapcsolatban nőnek fel, a felmenőik árnyékában, nem ismerik meg a feltétel nélküli szeretetet és elfogadást. Nem hagyják, hogy saját döntéseket hozzanak, önállóan gondolkodjanak, és olyan céljaik legyenek, melyek nem egyeznek a szüleik céljaival. Emiatt s gyermekeknek sok megalázásban lehet részük.
Ezek jellemzőek a nárcisztikus szülőkre:
Önimádat, önközpontúság és figyelemigény
A nárcisztikus szülők folyamatosan igénylik a figyelmet és az elismerést mindenkitől. A gyermekeiktől is azt várják, hogy istenítsék és körberajongják őket. Gyakran hangoztatják saját eredményeiket és kiválóságukat a gyermekükkel kapcsolatban is, hogy megkapják a számukra oly fontos, éltető figyelmet és áhitatot. A környezetükben élők igényei nem fontosak a számukra, mert az a lényeg, hogy ők mit szeretnének, mire vágynak. Minden helyzetben és kapcsolatban a saját érdekeiket helyezik előtérbe. Gyermekeik élete és érzései gyakran másodlagosak, lényegtelenek a saját szükségleteikhez képest.
Irreális elvárások támasztása gyermekükkel szemben
A nárcisztikus szülők gyakran irreális elvárásokat támasztanak gyermekeikkel szemben. Azt akarják, hogy csemetéik mindig a legjobban teljesítsenek az élet fontosabb területein, és ezzel is növeljék saját önértékelésüket – főleg mások előtt. Ezért, ha a gyermekek nem felelnek meg a szülők által támasztott irreális elvárásoknak, akkor folyamatos kritikával törik le a kialakulóban lévő önbizalmukat.
Gyakran találkoztam olyannal, hogy az anya gyermektől elvárja, hogy kitűnő tanuló legyen, habár ő maga csak hármasokat kapott, vagy el sem végezte a középiskolát. Bezzeg a gyereke legyen képes önállóan tanulni, és írjon meg minden dolgozatát ötösre. Ha ez nem történik meg, mert mondjuk gyengébb képességekkel rendelkezik, akkor a szülő éles kritikával bírálja rendszeresen csemetéjét. Ilyenkor jelenik meg a szülő-gyermek kapcsolatban a kettős mérce.
Féltékenység
A nárcisztikus szülők sokszor még saját gyermekeik sikereit is figyelmen kívül hagyják, mert féltékenyek rájuk. Egyszerűen képtelenek elismerni a gyermekük ügyességét, sportteljesítményét, ezért nem is akarnak róla tudomást venni. Mások előtt természetesen dicsekednek velük, mert addig is saját magukra tudják vonni a társaság figyelmét és elismerését, bizonyítva, hogy ők milyen kiváló szülők.
Versengés saját gyermekükkel, unokájukkal, bárkivel
A krónikus féltékenység abban is megmutatkozik, ha egy nárcisztikus szülő versenyez a saját gyerekével. Legyen szó sportról vagy beszélgetésről. Mindig ők a legjobbak, legokosabbak. Ilyen az, amikor a nagypapa boldog, ha legyőzte a 3-4 éves unokáját fociban. Annak ellenére, hogy a gyerek még épphogy elkezdett edzésre járni.
Vagy anyuka nem bírja elviselni, ha kislánya szebben énekel, mint ő, és apuka látványosan nagyon büszke a gyermekükre. Akár féltékenységet is érezhet az édesanya a saját kislányára apuka kitüntető figyelme miatt. Ezért ismét kritikát kaphat a gyermek.
Minden áron le akarják győzni gyermeküket, unokájukat. Ilyenkor hallhatjuk a tipikus megjegyzéseket: „Ideje felnőni!”, „Miért vagy ilyen érzékeny?”, „Mit hisztizel?”, „Tanulj meg végre veszíteni.”
Empátiahiány
Az empátia hiánya az egyik legjellemzőbb tünete a nárcisztikus szülőknek. Nem tudják átérezni a gyermekük szomorúságát, bánatát, ezáltal beleélni sem képesek magukat gyermekük érzéseibe és helyzetébe. Ezáltal nem kapják meg gyermekeik a szükséges lelki és érzelmi támogatást tőlük.
Érzelmi kihasználás
Gyakran kihasználják gyermekeik érzelmeit saját szükségleteik kielégítésére. A saját igényeik mindig előtérbe kerülnek a gyermekek érzelmeivel szemben. Ez lehet érzelmi zsarolással, bűntudatkeltéssel megszerzett figyelem.
Manipuláció, kontroll, érzelmi zsarolás
Gyakran manipulálnak és kontrollálnak másokat a nárcisztikus szülők, hogy ezáltal elérjék saját céljaikat. Ez a manipuláció olyan különböző formákban nyilvánulhat meg, mint a bűntudatkeltés, hibáztatás, kritika, megszégyenítés, negatív összehasonlítgatás másokkal, büntetés, szeretetmegvonás, szeretet kiérdemlése és érzelmi zsarolás. Mindig és mindent ők akarnak irányítani és nem tűrik, ha elveszítik a kontrollt gyermekeik felett.
Attól annyira nehéz felismerni a nárcisztikus szülőket, mert a manipulációt olyan mesteri fokon tudják űzni, hogy legtöbbször nem ismerik fel a gyanútlan gyermekek, aki nyilván a legjobbat feltételezik szüleikről. Miért is feltételeznénk bármi rosszat a szüleinkről?
Önfeláldozás hangoztatása
A nárcisztikus szülők gyakran hangoztatják, mennyi áldozatot hoztak családjukért, gyermekeikért. Miattuk adták fel a karrierjüket, eldobták életük nagy lehetőségét, és ezzel érzelmi adósságba taszítják gyermekeiket. Vagy ami rosszabb, hogy felnőtt gyermekeiknek sűrűn célozgatnak arra, anyagilag mekkora nehézséget okozott a felnevelésük. Elvárva gyermeküktől, hogy törlesszék az adósságukat és segítsék őket az anyagi problémáikban.
Bármelyik tulajdonság jellemző egy nárcisztikus szülőre, sajnos biztos, hogy saját gyermekének is rengeteg fájdalmat okoz a viselkedésével, amit nagyon nehéz megérteni és feldolgozni gyerekként.
Mit tehetünk, amikor rájövünk, hogy saját szülőnk is nárcisztikus személyiségzavarral küzd és ez hatással van az egész életünkre?
Ha te is nárcisztikus szülő gyermekeként nőttél fel, jelentkezz „Nárcisztikus szülők gyermekei” című
workshopunkra, melyet 2024. októberében tartunk! Ha érdekel a téma, az info@anyanet.hu-ra már mos tudsz előregisztrálni.
A tanfolyamon megtanuljuk felismerni a manipulációs technikákat, melyeket a nárcisztikus szülők alkalmaznak gyermekeikkel, veled szemben.
Ha érdekel a téma, hallgasd meg a nárcisztikus kapcsolatokról szóló beszélgetésünket a Rádió Bézsben!
Fülöp Gabriella