Varázslatos mesevilág, ami fenntarthatóságra tanítja a gyerekeket


Megkezdődött a nagyböjt, de mikor van pontosan húsvét?
Szerdán megkezdődött a negyvennapos böjt, amellyel a keresztények húsvétra, Jézus feltámadásának ünnepére készülnek. A vallásos emberek ilyenkor tartózkodnak a hústól, és számos egyházi eseményen vesznek részt.
Hamvazkodás és egyéb böjti szokások
Hamvazószerdán és a rákövetkező vasárnapon a katolikus hívek homlokát az előző év virágvasárnapján szentelt barka hamujával jelöli meg a pap, miközben hagyományosan ezt mondja: „Emlékezzél, ember, hogy por vagy és porrá leszel!” vagy: „Tartsatok bűnbánatot és higgyetek az evangéliumban!”
A negyvennapos böjt a IV. századra vált általánossá a keresztény világban. Mivel a vasárnapokat az egyház nem tekinti böjti napnak, a VII. század óta szerdai nappal kezdődik a nagyböjt, így hamvazószerdától húsvétvasárnapig éppen negyven a böjti napok száma.
Ilyen volt régen a böjti időszak
A XI. századig a böjt olyannyira szigorú volt, hogy késő délutánig semmit nem ettek, húst, tejterméket és tojást pedig a böjti napokon egyáltalán nem fogyasztottak.
Az egyház mára enyhített a böjti szabályokon, de hamvazószerdára és nagypéntekre szigorú böjtöt ír elő: a 18 és 60 év közötti hívek csak háromszor étkezhetnek és egyszer lakhatnak jól. E két napon és nagyböjt többi péntekén a 14 évesnél idősebb tagjait arra kéri az egyház, hogy a böjti fegyelem részeként ne fogyasszanak húst. A kérés mögött az a mélyebb meggyőződés áll, hogy a böjt, az áldozatvállalás segíti a hívő embert „lelkileg egyesülni” az „igazi áldozattal, Jézus Krisztussal” – írták.
A nagyböjt liturgikus színe a lila, amely a bűnbánatot jelképezi. Ugyancsak a bűnbánat jeleként marad el nagyböjtben a szentmiséken az alleluja, amely a liturgiában az öröm legközvetlenebb kifejeződése. A templomot ebben az időszakban nem díszíti virág.
Az egyház sajátosan nagyböjti szertartása a keresztúti ájtatosság, amelyen a hívek mintegy végigkísérik Krisztust a kereszthalála felé vezető úton.
Mikor van húsvét 2018-ban?
Minden évben máskor tartjuk, a 325-ös niceai zsinat óta a tavaszi napéjegyenlőség utáni első vasárnap ünnepeljük. Legkésőbb április 25-re esik. Ebben az esetben épp a tavaszi napéjegyenlőség előtti napon, március 20-án van a holdtölte. Érdekes, hogy április 24-én és 25-én tartjuk legritkábban. 2018-ban húsvétvasárnap: április 1.
Ezen te is meg fogsz lepődni! Olvasd el a legkülönlegesebb húsvéti hagyományokat!
Húsvét világszerte: A tíz legelképesztőbb népszokás, amelyről valaha hallottál!