Megnyitott Európa egyik legszebb karácsonyi vására: csodás fotókat mutatunk


Tervezés, bevált praktikák, a legjobb tisztítószerek: így végezzük a tavaszi nagytakarítást a szakértő szerint
Mindannyian szeretnénk, hogy otthonunk húsvétra tiszta és rendezett legyen, ám ez kisgyermek és munka mellett nem mindig könnyű. Főleg, ha a nagytakarítás nem tartozik a kedvenc feladataink közé. Ha azonban előre eltervezve, szisztematikusan állunk neki, és a legjobb eszközökkel dolgozunk, nem lesz rémálom a takarítás. Oberling Léna, a Rend egy kattintásra weboldal tulajdonosa, a tisztaság nagykövete számos praktikával segít a nagy munka megkezdése előtt.
– Nyakunkon a húsvét, visszatért a kellemes, tavaszi idő. A legtöbben ilyenkor állunk neki a tavaszi nagytakarításnak. A tisztaság nagyköveteként mit tanácsolsz, hogy fogjunk hozzá? Érdemes stratégiát kialakítani?
– A stratégia az élet minden területén szükséges. Nagyon sokszor előfordulhat viszont olyan élethelyzet, amikor a spontán tervezés működőképesebb. Egy anyuka hiába tervezi el, hogy pénteken megsuvikszolja az ablakot, ha a kisgyerek éppen elkap egy hányással, hasmenéssel járó vírust, akkor a terv borul. Ha már kamasz gyerekeink vannak, akkor kijelölhetünk egy napot, vagy beoszthatjuk, hogy mikor melyik helyiséget tesszük rendbe. Ez azonban csak egy kis szelete annak a tervezési folyamatnak, amit takarítási rutinnak hívunk. Nem árt átnézni, hogy van-e elég takarítószer, tiszta takarítókendő, vagy az ablaklehúzó széle nem karcos-e.
– Nyilván rengeteg szert teszteltél, és sokféle eszközt kipróbáltál. Én gyakran tanácstalanul állok a boltban, nézegetve az újabb csodaszereket, és bizony gyakran nem érem el velük azt a hatást, amit szeretnék. Milyen szempontok szerint érdemes választani, hogy végül ne csalódjunk?
– A tisztítószerek világában is igazi Kánaán van. Mindegyik azt hirdeti: vegyél meg, mert én csodát teszek. Mi pedig hajlamosak vagyunk ezt elhinni. Arról már megfeledkezünk, hogy bármilyen szuper szert veszünk is, a két kezünkre szükségünk lesz. Sajnos sokan azt gondolják, ha minél több tisztítószer és praktikusnak vélt eszközt van otthon, akkor a takarítást pikk-pakk letudjuk. Ez azonban nem így van, a nagytakarítás mindenképpen időigényes tevékenység.
– Melyek azok a nélkülözhetetlen takarítószerek, amiket mindenképpen érdemes otthon tartani a hatékonyabb és gyorsabb munkavégzés érdekében?
– Valójában ötfajta tisztítószerre van szükség: ablaktisztítóra, vízkő- és zsíroldóra, lefolyótisztítóra és egy általános tisztítóra, amivel az otthonunk 80 százalékát ki tudjuk takarítani. Sokan még mindig az ecetre esküsznek, én azonban azt nem támogatom. Nem azért, mert nem vagyok környezettudatos. Amikor külföldön dolgoztam, a takarítócégemben mi is ecetet használtunk. Közben többféle kisebb egészségkárosodás ért minket, pedig hígítottuk. A hipót és a sósavas tisztítószereket ugyancsak el kell felejteni. Azok károsak az egészségre és környezetszennyezőek. Ám ne essünk át a ló másik oldalára, ne felejtsük el, hogy a tisztítószerek bizonyos százalékban valamilyen kémiai anyagot tartalmaznak. Csak az nem mindegy, milyen mennyiségben. Feltétlenül olvassuk el a leírást, mielőtt megvásároljuk. Ha 3-5 százalék között van benne kémiai anyag, akkor szép eredményt érhetünk el vele, és sem az egészségünket, sem a környezetünket nem károsítjuk annyira, mint a hipóval. Nem mindegy, hogy egy vízköves tusolót egy órán keresztül suvikszolunk, és nem leszünk elégedettek az eredménnyel, vagy öt perc alatt végzünk vele, és csillog-villog, mint új korában.
– Hogyan fogjunk hozzá a nagytakarításhoz? Melyek az első lépések?
– A takarításnak van egy fontos szabálya: fentről lefelé és bentről kifelé dolgozzunk. Tehát a plafontól kezdünk takarítani, először pókhálózunk, portalanítunk, utána haladunk lefelé. Továbbá a belső sarokból tartunk az ajtó felé. Mindig a szekrény tetején kezdjük a takarítást, és lent fejezzük be. Illetve egy benti szekrénynél a felső polcot takarítjuk le először, és lefelé, kifelé haladunk.
– Mit tapasztalsz, hogy mi, átlagos háziasszonyok milyen hibákat követünk el leggyakrabban takarítás során?
– A legtöbben nem tartják a sorrendet, össze-vissza takarítanak. Sokan látják, hogy nagyon poros a tévé, és azt gyorsan letörlik. Ezt követően állnak neki a függönymosásnak vagy a pókhálózásnak. Ám így a tévé megint poros lesz. Vagy sokan megfeledkeznek a szekrények belső takarításáról, ami szintén hozzátartozik a rutinhoz. Nagyon fontos lenne, hogy ne hanyagoljuk el a heti takarítási feladatokat. A legtöbb hibát elkerülhetjük, ha megtervezzük a heti és a napi rutinunkat.
– Segíts ötletekkel, bevált praktikákkal, hogyan tervezzük meg a takarítási rutint!
– Nagyon fontos, hogy a lehető legtöbb munkát szervezzük ki. Ez alatt nemcsak a takarítónőt értem, hanem a háztartási gépeket, így a mosogató- és a szárítógépet vagy a robotporszívót. Ezekkel sokkal gördülékenyebbé tehetjük a takarítást. Érdemes végiggondolni, hogyan tudunk magunknak segíteni, és innentől kezdve öröm lesz a takarítás.
– Azt már említetted, hogy az ecetet mellőzzük. Érdemes-e használni a háztartásunkban fellelhető más természetes szereket nagyanyáink, dédanyáink kedvencei közül?
– Azt szoktam javasolni, ha valami bevált, akkor ne váltsunk! Azt a szert, azt az eszközt, ami már bizonyított, tartsuk meg! Mostanában az ecet és a szódabikarbóna kombója terjed a neten. Azt azonban sokan elfelejtik, hogy a lúg és a sav közömbösíti egymást. A lefolyóba elég csak szódabikarbónát szórni, ecetet ne öntsünk rá, és hagyjuk dolgozni. Nagyanyáink praktikái közül sokat elleshetünk, a mai napig működnek, csak ne akarjuk azokat modernizálni. A mosódió tökéletesen alkalmas akkor, ha környezetkímélően akarunk mosni. Régebben nem volt öblítő, mégis pihe-puhák voltak a ruhák. Ha törölközőt szárítógépbe teszünk, nem szabad öblítőt használni. Emlékszem, nálunk mindig szombaton volt a nagytakarítás. Most mit csinálnak a kisgyerekes anyukák? Naponta takarítanak, fürdőszobát suvikszolnak, port törölnek, porszívóznak, mert mi lesz, ha a gyerek elkezd mászni? Pedig elég lenne heti egy vagy két nap a takarításra. Nagyanyáink gondolkodásából is érdemes lenne egy kicsit elsajátítani.
– A mostani fiatal anyukáknak könnyebb dolguk van, mint nagyanyáinknak volt?
– Nincs könnyebb dolguk. El kell látniuk a családot, a munkahelyen nagyobb a felelősségük, és sokszor a munkaidő sem nyolc óra.
– Sok családnál megfordultál a takarítás miatt. Mit tapasztalsz, mennyire tudunk vigyázni a rendre, a tisztaságra?
– Németországban, a takarító cégemmel több mint 1000 házba láttam be. Amikor belépek valahova, rögtön tudom, hogy milyen a család hozzáállása a rendhez, a takarításhoz. A pókhálók nagyon árulkodóak, vagy a konyhapult, ami tele van mindennel, és még az egy heti morzsát is látom rajta. Az előszobában egy nyitott szekrény is sokat mond. De elég csak a WC-be bemenni, és mindent tudok a család takarítási szokásairól. Én élvezem, ha nagy a kihívás, annak a munkának van látszata.
– Mikor iktassunk be nagytakarítást?
– Általában évente kétszer szoktunk nagytakarítást végezni, tavasszal és ősszel. Sokan abba a hibába esnek, hogy az első melegebb napon nekiesnek. Március vége, április eleje ideális erre, illetve október végétől november közepéig érdemes elvégezni az őszi nagytakarítást.