Hangolódjunk az ünnepre: karácsonyi csodaország vár ránk a Pólusban!
A legjobb népi gyógymódok, ha köhög a gyerek
Gyermeked megfázott, folyamatosan köhögés gyötri? Nem szívesen adsz neki gyógyszert, mert különféle mellékhatásoktól tartasz? Nagyanyáink se rohantak rögtön az ügyeletre, sokkal inkább természetes módszereket választottak. Íme, a legjobb praktikák, melyeket bármikor bevethetsz.
A köhögés általában a légúti fertőzések egyik tünete, de más légzőszervi betegségek is okozhatják. Fontos reflex, mert eltávolítja az extra váladékot, és lehetővé teszi a levegő könnyebb áramlását. Próbáld ki az alábbi módszereket, hogy csökkentsd a tüneteket, és csemetéd mielőbb túljusson a betegségen!
Méz, méz, méz
Legalább annyira hatásos, mint a vényköteles gyógyszerek többsége. Fél évnél idősebb csemetédnek nyugodtan adhatsz napközben, és lefekvés előtt is egy teáskanál mézet. Az a torkát is megnyugtatja, mérsékli az éjszakai köhögést, és nyugodtabb alvást biztosít. Továbbá baktérium- és vírusölő hatása miatt is érdemes a megfázásos időszakban segítségül hívni. A legjobb, ha a mézet termelőtől szerzed be.
Növeld a folyadékbevitelt
Ha a gyerkőc beteg, a szokásosnál több folyadékra van szüksége. Az ugyanis segít a légutakban lerakódott nyálkás váladék hígításában. A víz mellett adhatsz a csöppségnek meleg levest, teát is. Ezek a fájdalomra is jótékony hatással vannak. Kerüld viszont a narancslét, mert az irritálhatja a kis beteg torkát. Kifejezetten javasolt köhögő gyermeknek a hárs- , a kakukkfűtea kamillával és az édeskömény.
Emeled meg a fejét alváskor
Ágyban fekve a köhögés felerősödik. Tégy a gyermek feje alá több párnát, vagy összehajtogatott törölközőt, így sokkal könnyebben lélegzik, és kevesebbet köhög. Ezt a praktikát már babáknál is bevetheted.
Használj párásítót
Ha otthon száraz a levegő, akkor feltétlenül párásíts! Így az orr nyálkahártyája kevésbé szárad ki, és enyhül a köhögési inger. Nem kell egyébként méregdrága párásító készülék. Elég, ha a fűtőtestre egy kis edényben vizet teszel. Ha illóolajat cseppentesz bele, még jobb hatást érhetsz el. Meghűlésre, köhögésre az eukaliptusz és a kakukkfű kiváló. Ilyenkor a meleg zuhany is jótékony lehet. Persze, csak akkor, ha a kicsi nem lázas.
Főzz hagymateát
Igazi csodaszer – gyerkőcöknek is! Kellemes az íze, és egyáltalán nem csípős. A következő módon készítsd el: a külső héjakat szedd le, mosd meg alaposan, vágd négy részbe, és hideg vízben tedd fel főni. Főzd addig, amíg meg nem puhul, majd a lében hűtsd ki. Utána újra melegítsd fel, de már ne forrald, ízesítsd mézzel, citrommal. Régen sírós és hasfájós babákat is hagymateával nyugtatták.
Tégy zsírt a mellkasra
Ősrégi praktika a köhögésre. A legjobb, ha a beteg mellkasát disznózsírral bekened, majd langyos vizes ruhával és száraz pelenkával vagy törölközővel körbetekered. Ezzel a módszerrel a hörgőkből könnyebben távozik a váladék. Akár egész éjjel a kicsin hagyhatod a pakolást. Már egy-két alkalom is roppant hatásos.
Feltétlenül fordulj orvoshoz, ha a gyermeked köhögése ugatós, sípoló, a kicsi zihál, véres a köpete vagy magas láza van.