

Így farsangoltunk mi! – Retro farsangi játékok és szokások, melyek soha nem mennek ki a divatból
Ugye emlékszel még az ovis, kisiskolás farsangok vidám, szocreál hangulatára? Jó lenne továbbadni pár elfeledett ötletet a gyerekeidnek? Elevenítsük fel együtt a 80-as évek közkedvelt farsangi játékait és szokásait!
Itt a farsang, áll a bál! Lekváros kenyér evő-verseny és tojásos szendvics pirosarannyal minden mennyiségben! Vannak játékok és szokások, amelyek az önfeledt mulatozás részei már ősidők óta. Összegyűjtöttük a kedvenceinket, melyekre egy ovis vagy sulis farsangra szükségetek lehet!
Kötelező dekoráció: így készíts boszorkánylépcsőt!
Ha dekorációra gondolunk, akkor az ablakokon felvillanó tarkabarka krepp-papír ugrik be mindenkinek. Az óvónénik vagy a tanítónénik készítették nekünk, és azóta visszatérő darabja a farsangoknak. Hivatalos neve a boszorkánylépcső, és pofonegyszerű elkészíteni, te is megpróbálkozhatsz vele otthon gyerekeddel. Remek farsangi elfoglaltság a hosszú, sötét, téli estékre. További dekorkellékek még a színes lampionok, krepp-csokrok, lufik, konfetti (ha van idegünk utána feltakarítani), valamint a nyakba is kanyarítható szerpentin is felbukkanhat a szilveszter maradványaként.
Retro tojásos szendvicsek és további ínyencségek
Ugye neked is szádban van a vastagon megvajazott parizeres-tojásos szendvics íze, tetején az elmaradhatatlan pirosaranyos pöttyel és karikázott savanyú uborkával? Később melegszendvicskrémmel, szalámival variálva, de az élmény örök. Lelkesen kenték a szülők egyiket a másik után, tonnányi mennyiséget halmozva menzás tálcákra. Fogyott is rendesen. Sajnos a járványhelyzet miatt mostanában csak előcsomagolt, kész nassolnivalók és ételek mehetnek a farsangi bulira, de így is része lehet talán a klasszikus (bolti) fánk és a színes, cukrászdai mignon, mely szintén farsangi kötelező. Legyen bár rózsaszín, barna, citromsárga, az emléke örök bennünk: tarka, cukormázas partibomba, melyekbe jókorát lehetett harapni farsangkor, és puha, krémes tésztája szétolvadt a szájunkban.
Evés, ivás, versenyek
Ha már lakomázásról van szó, ki ne emlékezne a lekvároskenyér-evő versenyre? Gyerekkorunk óta visszatérő résztvevője a farsangoknak. A feladatot bonyolíthatták azzal, hogy hátratett kézzel kell elfogyasztani a vagy szalvétára helyezett, vagy cérnáról lelógatott kenyeret. Variációja még a csokievő verseny, amikor az ugyanígy lelógatott csokit kellett minél előbb eltüntetni. Népszerű volt még a szívószálas szörpivó-verseny, de a gyorsasági versenyek az evésen-iváson túl is örök kedvencek a farsangi bulikon.
Székfoglaló és más játékok
Székfoglaló játék nélkül nincs is farsang! Mindenki emlékszik a kicsi ovis székekre, melyeket háttal egymásnak sorba állítottak, és körülötte keringtünk zenére. Aztán a zene hirtelen elhallgat, és mindenki vadul ráveti magát a hozzá legközelebb eső ülésre, melyekből mindig egyel kevesebb van, mint ahányan vagyunk. Így egy versenyző biztosan kiesik. Az adrenalinszint minden körrel emelkedik, fogynak a székek és a szereplők, végül csak ketten küzdenek egy ülő-alkalmatosságért. Később iskolás korra már kész pankráció ment az utolsó székért.
Kisebbeknek való variációja a szobor-játék, mely székek nélkül zajlik, a zene elhallgatásával szoborrá kell merevedni. Aki véletlenül mozog vagy táncol tovább, az kiesik.
Ehhez hasonló játék még a papírtánc, azaz újságpapíron táncolás párban, melyből minden alkalommal tépnek egy kis darabot, hogy izgalmasabb legyen.
Fő attrakció: tombola fődíjjal és zsákbamacska
Mielőtt a táncos rész vagy a diszkó elkezdődött volna, mindig jött a fő-attrakció, azaz a tombola-húzás. A tombolákat az iskolában már előtte a szünetekben megvásároltunk, és reméltük, hogy kihúzzák a számunkat. Az örök fődíj egy habos-babos csodaszép torta volt, sokak örömére.
A zsákbamacskához a gyerekek maguk vitték az apróságokat, kis játékokat, figurákat, írószereket, amit az óvó- és tanító nénik kis zsákokba, barna papírzacskókba csomagoltak, és abból kellett húzni. Így nem volt ritkaság, hogy saját kincseinket nyertük vissza, de még így is felejthetetlen élményt nyújt a kis meglepetés, melyben a farsangi mulatozás közben részesülhetnek a gyerekek.
Mindenkinek remek készülődést, kézműves alkotást, sok nevetést és jó farsangolást kívánunk!
Jász Veronika
Forrás: a zalaegerszegi baba-mama csacsogó lelkes anyuka-csapata
1 Hozzászólás
5
Comments are closed.