
Podcast: Te vagy a saját életed főszereplője – célok, fogadalmak, motivációk
Új év, új remények, no meg persze fogadalmak minden mennyiségben. Január vége felé aztán gyakran megtorpanunk, rájövünk, nem is olyan könnyű lefogyni, egészségesebb életet élni, rendszeresen sportolni, kevesebbet idegeskedni, jó anyának lenni… Mit tegyünk ilyenkor? Milyen a jó és a rossz cél? Egyáltalán van-e értelme az újra tomboló COVID-járvány közepén tervezni 2022-re? Ezekről is beszélgettünk évadnyitó podcastünkben. A Csevegőben az állandó beszélgetőtársak, Bozóki Judit és Frankó Ágnes mellett Csiki Judit újságíró, coach és self-care mentor volt a vendégem.
Hallgasd meg itt a beszélgetést!
Érdekességek, hasznos gondolatok a podcastből:
– Fogadalmak helyett inkább céljaink legyenek – vallja Frankó Ágnes, akinek 2021 a változások éve volt. – Nagyon megedződtem az elmúlt évben. Egy ideig úgy éreztem, hogy a padlón vagyok, aztán felálltam, majd ez így többször megismétlődött. Bár nem ismerem a számmisztikát, a 2022 olyan jól hangzik, remélem, csupa jót hoz.
Csiki Judit óvatosan tervez, így szerinte a kudarcok is elkerülhetőek:
– Azt tudom, hogy merre akarok elindulni. Konkrét célokat rövidebb távra tűzök ki. Minden hónap végén aztán megnézem, hogy meddig jutottam, és átgondolom, hogyan lehet még közelebb kerülni a célhoz. Nagyon sokszor az a tervezés hibája, hogy túl sokat próbálunk markolni. 365 napra előre gondolkodunk, de azt nem látjuk, hogy holnap mit kell tenni.
– Bátran tervezzünk újra akár a 40-es, 50-es éveinkben is – hangoztatja Bozóki Judit:
– Ne sajnáld a tegnapot, az már a múlt része! 2021 már mögöttünk van, a múlton már nem tudunk változtatni, de a jövőn igen, és az is fontos, hogy megéljük a jelent ! 55 éves lettem, de most számomra sokkal színesebb a világ, mint 20 vagy 30 évesen. Új szakmát kezdtem tanulni, cukrász leszek, és nagy terveim vannak. (Ági is ismét tanul, méghozzá fogászati asszisztensnek.) – Judit hozzáteszi, a mindennapok tervezésében sokat segít határidőnaplója is, amit lányától kapott.
– A pandémiának több pozitív hozadéka is volt. Az egyik legfontosabb, hogy végre tudtunk egy kicsit beféle figyelni. Nagy előnye továbbá, hogy a megbeszélések, a szülői értekezletek, az állásinterjúk átkerültek online térbe. A home office vagy a hibrid munkavégzés bizonyította létjogosultságát, és még talán a hivatali ügyintézés is gördülékenyebbé vált.
– Minden eddiginél nagyobb szükség van a testi-lelki öngondoskodásra – hívja fel a figyelmet Csiki Judit self-care mentor. – Ez nem csak arról szól, hogy veszel egy forró fürdőt, felteszel egy arcpakolást, és eljutsz időnként a fodrászhoz, a kozmetikushoz. Tudatosítani kell: te vagy a saját életed főszereplője. Fontos, hogy a szórakozásra, a családra, a barátokra is maradjon idő. Úgy próbáld alakítani az életedet, hogy neked és a melletted lévőknek is jó legyen, de ne a te rovásodra. Fontos újratermelni a lelki és a testi erőforrásokat. Ha ugyanis az anya jól van, akkor a család többi tagja is boldog, kiegyensúlyozott.
Motivációs könyvek, amiket érdemes elolvasni…
… ezeket emlegettük a podcastben:
– Petr Ludwig: Vége a halogatásnak
A könyvben nyolc konkrét segédeszköz segíti a személyiségfejlődésünket, melyek nagyobb motivációra, effektivitásra, produktivitásra nevelnek, és hozzásegítenek a hosszú távú elégedettséghez.
– Anna Black: Tudatos jelenlét a munkában
A mindfulness meditációs gyakorlatok segítségével a munkahelyünkön is képesek leszünk teljes valónkkal, tudatosan jelen lenni a pillanatban.
– John C. Parkin: F**k It – B…a meg! – Azt csináld, amit szeretsz!
Mindennap csinálj valamit, amit szeretsz! Ne engedd, hogy anélkül múljon el a nap, hogy kifejeznéd szíved vágyát. Nevess többet, sírj többet, táncolj többet, szeress többet, engedj el többet, létezz többet.
– Vishen Lakhiani: A csodálatos elme kódja – A boldogság, tudatosság és korlátok nélküli élet 10 törvénye
Tanulj meg úgy gondolkodni, mint korunk legkreatívabb elméi – megkérdőjelezni, górcső alá venni a szeretetről, spiritualitásról, munkáról, boldogságról és a dolgok értelméről való elképzeléseidet – és új szabályokat alkotni a régiek helyett.
– Marianne Power: Segítség?!
Történet egy nőről, aki ki akarta deríteni, vajon a self-help könyvek valóban segítenek-e változtatni az életén.
– Magnusson, Margareta: Végső rendrakás svéd módra
A végső takarítás olyasmi, amit azért kell megcsinálnod, hogy ne a gyermekeidnek kelljen ezekkel a dolgokkal foglalkozniuk.
Változtatni soha nem kell késő, nem szükséges hozzá január 1-je, hétfő vagy holnap. Fogj hozzá ma, majd a sportolásból, a kávézásból, a baráti találkozókból legyen rutin! Érezd jól magad 2022-ben, és merj nagyokat álmodni!
Játék!
Nyerd meg a Jóbarátok – A hivatalos szakácskönyvet a 21. Század Kiadó jóvoltából!
Válaszolj helyen kérdéseinkre!
Sorsolás: 2022. január 31!
A beszélgetés már meghallgatható Spotify-on, az Apple, az Overcast és Google Podcaston, kövess minket!
Iratkozz fel a Spotify csatornánkra!
Köszönjük, ha követsz minket a Facebookon és az Instagramon is!
2 Hozzászólás
5
5
Comments are closed.