Megnyitott Európa egyik legszebb karácsonyi vására: csodás fotókat mutatunk


A Talpra, magyar! forradalmi szabadulókönyv igazi újdonság, kaland – programok is kapcsolódnak hozzá
Egyedülálló, izgalmas kötet jelent meg az 1848. március 15-i forradalomról a Manó Könyvek gondozásában. A Talpra, magyar forradalmi szabadulókönyv olvasása közben a gyerekek részesei lehetnek a legfontosabb eseményeknek, Petőfi Sándorral és a márciusi ifjakkal tarthatnak a Pilvaxba, a Nemzeti Múzeumba, és kiszabadíthatják Táncsis Mihályt. Az interaktív kötethez különféle pályázatok, programok is kapcsolódnak. Ezekről is kérdeztük Kertész Edinát, a Manó Könyvek szerkesztőjét.
– A Talpra, magyar! forradalmi szabadulókönyv igazán különleges, hisz a márciusi ifjak mellett az olvasó az egyik főszereplője. Mesélj arról, hogyan született meg a kötet ötlete!
– Korábban már ábrándoztunk arról, hogy a magyar történelemhez kapcsolódóan megjelentessünk valamilyen interaktív könyvet, mert tapasztalataink szerint a gyerekek nagyon szeretnek részesei lenni a történeteknek – kezdte Kertész Edina. – Megszokták, hogy minden interaktív körülöttük. Arra gondoltunk, hogy a könyveknek is ideje felzárkózni ehhez a trendhez, és szerettük volna még jobban bevonni az iskolásokat az olvasás folyamatába, méghozzá játékos formában. Fodor Veronika történész végzettségű szerző, aki remek gyermekkönyveket is ír. Így arra jutottunk vele, hogy kössük össze a kettőt, és belevágtunk ebbe az izgalmas kalandba.
– Ha belelapozunk a könyvbe, látjuk, az események valósak, a kisiskolások pedig játékos formában tanulhatnak. Ez volt a cél?
– Igen, igyekeztünk nemcsak nagy vonalakban bemutatni a gyerekeknek a forradalmi eseményeket, hanem egyúttal az akkori hétköznapi életet is közelebb akartuk hozni hozzájuk. Azt, hogy milyen ruhát viseltek, milyen ételeket, italokat fogyasztottak, hogyan éltek a márciusi ifjak, milyen épületek és hidak álltak már akkor, és milyen események történtek a Pilvax kávéházban, a Nemzeti Múzeumnál vagy a Nemzeti Színháznál.
– A könyv érdekessége, hogy többször is tartogathat izgalmat az olvasónak, mert minden alkalommal máshogy alakulhatnak az események…
– A könyv interaktív jellegét többféle módon próbáltuk elérni. Ennek az egyik formája az, hogy a fejezetek végén két választási lehetőség áll az olvasók előtt, és ők döntik el, hogyan folytatódjon a történet. A másik féle interaktivitást pedig a különféle feladatok jelentik.
– A sikerlistákon nagyon szépen szerepel a Talpra, magyar! Hasonló fogadtatásra számítottatok?
– Mi is izgatottan figyeljük a sikerlistákat, és azt látjuk, hogy ezt a könyvet tényleg szeretik. Ez talán azért is lehet, mert ebben a témában Magyarországon ez a szabadulókönyv egyedülálló. Ráadásul most a témája is nagyon fontos, mert otthon és az iskolában is hallhatnak a gyerekek a forradalmi eseményekről. Megemlíteném még az illusztrátort is, Lanczinger Mátyás a rajzaival még vonzóbbá tette a könyvet.
– Külön szimpatikus, hogy különböző programokkal is segítitek a gyerekeket, hogy még jobban megértsék a témát. Milyen rendezvényeken találkozhatnak az iskolások a könyvvel?
– Többféle szálon is próbálunk csatlakozni a gyerekekhez. Az egyik egy pályázat. Arra kérjük őket, hogy válasszanak ki egy jelenetet a könyvből, és azt dolgozzák fel egy rövid videóban. Ennek a pályázatnak a beküldési határideje március 11. Sőt, akár a TikTokra is feltölthetik, ott is figyeljük a pályamunkákat. Osztályok nevezhetnek, és a fődíj 50.000 Ft. Továbbá a Mesemúzeummal közösen tanári workshopot szerveztünk a Háromcsőrű Kacsa Történetalkotó Műhelyben. Ott folyamatosan várják az osztályok regisztrációját az drámafoglalkozásra, amelynek során a gyerekekkel játékosan dolgozzák fel a könyvet. Március 6-án, vasárnap 10 órakor pedig a Millenium Házában tartunk ugyancsak játékos foglalkozást az alkotók közreműködésével.
A programokhoz ezeken az elérhetőségeken tudtak csatlakozni!
Talpra, magyar! – Pályázati felhívás általános iskolások számára
A jelentkezési tudnivalókat itt találod!
Talpra, magyar! Forradalmi délelőtt a Millennium Házában
Az esemény linkje itt elérhető!
Drámafoglalkozás felsősöknek a Háromcsőrű Kacsában: március 1-15.
Az esemény linkje itt elérhető!
Még mindig nem késő, hogy megtanuljon gyermeketek egy-két ünnepi verset március 15-re!
Versek, mondókák március 15-re: ezeket a gyerekek is örömmel megtanulják