Mi mindent ad a mese a gyermekeknek?
A mese egy csoda, igazi lelki táplálék a gyerek számára. Persze amikor meséket emlegetünk, akkor az olvasott, hallgatott mesékre gondolunk, melyeknek számos pozitív hatása van kicsikre és nagyobbakra egyaránt. Rendkívül fontos, hogy csemeténk mindennap hallgasson mesét. Erre otthon általában az esti, lefekvés előtti idő a legalkalmasabb, amikor össze kuckolhatunk a kanapén vagy az ágyban, és közös családi élménnyé, minőségi együttöltött idővé varázsolhatjuk a mesék világában történő barangolást.
Persze a meseolvasás nemcsak családi programnak ideális, ugyanis számos módon fejleszti a gyermekünket. Fejleszti a beszédkészségét, a kreativitását, a gondolkodását, a lelki fejlődését, és még sorolhatnánk. Nem véletlen hát, hogy a bevezető elején csodának neveztünk a mesét, lássuk, miért is az.
A mese pozitív hatásairól
A mese az érzelmi és értelmi nevelés fő eszköze, és rengeteg olyan hatása is van, melybe igazán bele sem gondolunk szülőként, amikor felolvassuk, mondjuk a kedvenc magyar népmesénket.
– feszültségoldás: a mese egyszerre lehet vigasz, megnyugvás és feloldozás a gyermek számára. Nem véletlen mondják, hogy a mesének gyógyító ereje van, hiszen segít egy nehéz nap után nyugalmat találni a gyerkőc számára
– erkölcsi iránytű: a mesék mindig valamilyen burkolt tanulságot tartalmaznak, amit szülőként amúgy is így szeretnénk adni a gyermeknek. A mesék segítségével nem is kell konkréten kimondanunk, de a gyermek tudni, érteni fogja.
– fantázia, kreativitás: a mesék olvasása közben a gyermek képzelete a mesével együtt szárnyal, elképzeli, megéli a felolvasott világot, mely élénkíti a kreativitását, fejleszti a fantáziáját.
– bővül a szókincs: minél több mesét olvasunk a gyereknek, annál több szóval, kifejezéssel ismerkedik meg
– táplálék a léleknek: a mesék a gyermek lelkére éppúgy hatnak, mint a tudatára, személyiségére. Pozitív élményekkel, tapasztalatokkal töltik meg, segítenek eligazodni az érzelmek között.
– példaképek a mesékből: a mesékben mindig van egy jó, aki bár megküzd a sárkánnyal vagy a boszorkánnyal, de végül győzedelmeskedik, mert kitartó, bátor, a gyerkőc pedig azonosulni tud vele.
Mesék a mai, modern világban
Persze egyáltalán nem mindegy, hogy melyik mesét olvassuk épp a gyerkőcnek. Azt szokták mondani, hogy az a jó mese, amely leköti a gyerek figyelmét, egyszerre szórakoztatja, tanítja, és ad valamit a lelkének. A mai világban azonban azt tapasztalhatjuk, hogy a mesekönyvek helyett a gyerekek inkább a tévé vagy az okoseszközök felé fordulnak. De miért is ne használnánk ezt ki? Számos olyan platform van, melyen rengeteg mesét és hangosmesét találhatunk, így egy mobilról vagy tabletről is felolvashatjuk, meghallgathatjuk őket.
Ilyen oldal a meskete.hu is, amely több mint 350 magyar meseíró meséjét tartalmazza, így több ezer mese közül válogathatunk. Az oldal segítségével csak egy okostelefon kell, és a mesék bármikor rendelkezésre állhatnak, utazás közben, nyaralás alatt, a sorban várakozva. A széles meseválaszték jó lehetőséget teremt, hogy mindig megtalálhassuk a gyermekünk érdeklődésének megfelelőt, sőt, akár ki is nyomtathatjuk a kedvenceinket.