Mihály-napi versek, vásári rigmusok, hagyományok: ismerje meg gyermeked is!


Babával a strandon: ezekre feltétlenül kell gondolnod pancsolás előtt
Tombol a kánikula, amikor mindenki a vízpartra vágyik. Vajon ki kell-e hagynunk a fürdőzést, ha nemrég új taggal bővült a család? Mikortól vihető a csecsemő a strandra, illetve a napra? Mit tehetünk a biztonságos pancsolás érdekében? Íme néhány tanács, ha kisbabával készülünk szabadságra.
Minden családnak nagy izgalmat jelent, ha első alkalommal indul strandolni kisbabájával. Vajon hogy tetszik majd neki? Minden rendben lesz? Ezer dolog miatt aggódhatunk, hisz mindent megtennénk a kicsik biztonsága érdekében. Mire figyeljünk legfőképp?
Megfelelő folyadékpótlás
A legfontosabb, amit kisbabádért tehetsz a strandon, hogy folyamatosan hidratáltan tartod. Amíg a kicsi kizárólag anyatejes és igény szerint szoptatod, a gyakori mellretétel elegendő a baba folyadékpótlásához. A tápszeres csecsemők esetében jöhet egy kis babavíz, illetve a hozzátáplálás kezdetétől van szükségük más folyadékra, legyen az forralt- vagy babavíz, illetve tea.
Napra csak óvatosan, inkább maradj az árnyékban
Nincs konkrét szabály arra vonatkozóan, hogy mikor vidd ki babádat először a strandra. Ha ott ugrál a nagytesó, persze nincs választás, mennetek kell amúgy is. A protokoll szerint a kisbaba két hónaposan kapja első oltásait, addig nem ajánlott közösségbe vagy olyan helyre vinni, ahol összeszedhet fertőzést, betegséget. Ha mégis kimennétek, kellő higiéniával megelőzhető a baj, és vízbe semmiképp ne vidd, amíg még nagyon pici! Amire nagyon figyelj, hogy nap ne érje a kicsi bőrét, maradj vele mindenképp az árnyékban! Ez később, hat hónapos korig is érvényes, mert ekkor lehet először napvédő krémet használni. Ebből is főleg a magas faktorú (50) ajánlott, illetve szakemberek a magas UV-sugárzás miatt a krém használatát a tavasztól őszig terjedő időszakra is javasolják. Tehát hat hónapig maradj babáddal az árnyékban, legjobb erre a célra a napsátor használata, melyben nyugodtan szoptathatsz, altathatsz is. Hat hónap fölött használj UV-szűrős napsapkát és fürdőruha-szettet, ha lehetséges, valamint délelőtt tíz és délután 4 közötti időszakra próbáld időzíteni a strandolást!
Gondoskodj a folyamatos hűtésről!
Még az árnyékban sem mindegy, milyen a hőmérséklet. Figyeld babádat, hogyan reagál a melegre! Ha a nyakánál túl felhevültnek érzed, gondoskodj a hűtésről! Léteznek már a babakocsira szerelhető kis elemes ventillátorok, melyek nagy hasznot tehetnek, illetve vihettek magatokkal felfújható bébimedencét, melybe kis vizet engedve és azt a napon felmelegítve bátran beleültetheted kicsinyedet. Ha nincs kéznél babamedence, és a tengerparton vagy homokos vízparton, strandon vagytok, a homokba ásott, vízzel felengedett rögtönzött bébimedence is nagy hasznot tehet. Ha a baba fogzik, vigyél magaddal fagyasztóban lehűtött rágókát, hálás lesz érte a bébi, ha lüktet az ínye.
A fürdőpelus valódi célja
A nem szobatiszta babáknál a legtöbb strandon kötelező a fürdőpelenka használata. Ez a tévhittel ellentétben nem a végtermékek vízbe jutását célozza meg elsőképp (bár a nagyobb dolgot kétségkívül teljesen felfogja a pelus, a kisebbet csak részben), hanem a kisbabát védi a különféle fertőzésektől. Érdemes gondolni rá olyankor is, ha a strand nem is írja elő a használatát.
Egyéb praktikus trükkök
A baba etetése egyszerűen megoldható a strandon a tasakos bébiételek segítségével. Így nem kell előkével, kiskanállal maszatolni. Magad is készíthetsz ilyesmit, ha a kimosott, üres tasakba saját lehűtött püréidet töltöd. Fontos, hogy ne tartalmazzon könnyen romlandó hozzávalót vagy tejterméket!
A babakocsi illetve strandkocsi is nagyon hasznos lehet a pakolásnál, altatásnál, még totyogók esetében is érdemes magunkkal hozni. A strand- és homokozójátékokat érdemes hálós táskában tartani, így könnyen tisztán tarthatók, és a lukacsokon kiperegnek a strandon összegyűlt homokszemek, nem viszünk haza magunkkal egy zsáknyi szemetet.
A vízbe vihető babahordozó elsősorban a kisebb és félősebb babáknál praktikus, ha először próbáljátok ki a vizet. Később is nagy hasznot tehet, hisz anyának-babának biztonságot ad a vízben is a testközelség. Pancsolás után gondoskodj megfelelő, tiszta törölközőről, száraz pótruházatról, fürdőruháról!
Így szoktasd a vízhez!
Mielőtt vízbe mentek, fontos, hogy tudatosítsd magadban, hogy minden baba más! Van, amelyik már félévesen boldogan sikongat, ha víz éri, a másikat még kétévesen se lehet a vízbe vontatni. Légy türelmes a babáddal! Ha nem kívánja a vizet, kapálózik ellene, semmiképp ne erőltesd! Próbálkozz inkább később, többször, A legtöbb vízparton van babaöböl, ahol stég helyett lassan bele tudtok gyalogolni a sekély vízbe. Elsőként játszhattok a homokban, vagy futkosson a kicsi kedvére a bokáig érő vízben. Szép fokozatosan mehettek egyre beljebb, karjánál fogva játékosan lóbálhatod a víztükör felett, hogy csak lábujja érje a víztükröt. Ha már bátrabb, alulról a mellkasánál fogva úsztathatod a sekély vízben.
Mivel minden kicsi különböző ütemben érik meg arra, hogy élvezze a vizet, ne sürgesd a babádat! Ha látja rajtad, nagytestvéren, apán, hogy mennyire szerettek fürdőzni, úszni, pancsolni, előbb vagy utóbb ő is követni fogja a példátokat. Hisz elsősorban abból tanulnak, amit mutatsz nekik! És azzal, hogy a vízparti nyaralásba, strandolásba már a kezdetektől bevonod, csak segíthetsz neki abban, hogy később is szeresse a vizet! Élvezzétek együtt ezeket az első, vidám, strandolós pillanatokat!
Ha kicsit nagyobb gyerkőcöt is magaddal viszel, ezek a játékok is jól jöhetnek.
Így dobd fel a strandolást: játékok, elfoglaltságok a vízparton