Európában elsőként „Minden idők legjobb európai karácsonyi vására” címmel díjazták
A skarlát tünetei, lefolyása, kezelése: honnan tudom, hogy elkapta a gyerekem?
A skarlát, vagy régies nevén a vörheny generációkkal ezelőtt rettegett kórnak számított, ma már az egyszerűbben kezelhető gyermekbetegségek közé tartozik. Ezt a fertőzést gyakran torokfájás valamint bőrön jelentkező kiütések kísérik. A skarlát elsősorban a gyermekeket érinti, de felnőttek is elkaphatják.
Régen halálos kórnak számított
A skarlátot évszázadok óta ismerik, és még a múlt században is súlyosabb szövődményekkel járt. A modern orvostudomány fejlődésének köszönhetően antibiotikummal már hatékonyan lehet kezelni. A betegség gyakrabban fordul elő a hidegebb hónapokban, és cseppfertőzéssel , közvetlen érintkezéssel terjed. A kórokozója a Streptococcus pyogenes baktérium.
Skarlát tünetei és a diagnózis
A skarlát tünetei általában 2-8 napos lappangási idő után jelentkeznek.
Legfontosabb tünetei:
- magas láz, a torokfájás
- skarlátvörös torok
- a nyirokcsomók duzzanata
- jellegzetes, gombostűfejnyi, vörös, pikkelyes bőrkiütés
- piros, rücskös málnanyelv
- nehezített nyelés
- hasi fájdalom
A diagnózist általában orvos állítja fel, aki fizikai vagy vérvizsgálat, esetleges alapján állapítja meg a fertőzést.
Kezelés és megelőzés
A skarlát kezelésére legtöbbször penicillin tartalmú antibiotikumokat alkalmaznak. Ez a kúra általában 10 napig tart. Rendkívül fontos, hogy időben forduljunk orvoshoz, mert így jelentősen csökkenthetjük a szövődmények – így a mandula vagy középfülgyulladás- kockázatát. A betegeket el kell különíteni, hogy ne fertőzzenek meg másokat, és nem mehetnek közösségbe sem. A megelőzés érdekében fontos a higiéniai szabályok betartása, így például a rendszeres és helyes kézmosás. A megbetegedést a közegészségügyi-járványügyi szolgálatnak be kell jelenteni.
Ha a skarlát tüneteit észlelnéd magadon vagy gyermekeden, azonnal keresd fel a háziorvost a pontos diagnózis és kezelés érdekében.
Ha még nem volt bárányhimlós a gyermeked, ezt is feltátlenül olvasd el!
A bárányhimlő tünetei, lefolyása, kezelése: ezeket feltétlenül tudnod kell