
Podcast – Szabadság, szerelem: a márciusi ifjak izgalmas szerelmi élete
Szendrey Júlia, Laborfalvi Róza, Zichy Antónia, Meszlényi Terézia – néhány nő, akik nemcsak elrabolták a márciusi ifjak szívét, hanem támaszaik, segítőik voltak szerelmüknek a forradalom és a szabadságharc idején.
Petőfi Sándor és Szendrey Júlia szerelméről viszonylag sokat hallunk, ám még mindig vannak kis titkok, érdekességek, amik az újdonság erejével hatnak.
Azt tudjátok, hogy mi köze Szendrey Júliának a kokárdához? Mikor és hol kapta az első csókot Jókai Mór Laborfalvi Rózától? Megbocsátott-e Zichy Antónia húgának, férje szeretőjének – Batthyány Lajos kivégzése után?
Ilyen izgalmas kérdésekre keressük a választ Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész segítségével az Anyanet ünnepi podcastjában!

A műsort itt tudod meghallgatni!
Néhány érdekesség a műsorból:
– 1848. márciusában Petőfi Sándor a Dohány utcában bérelt lakást, amin feleségével, Szendrey Júliával, és albérlőjével, Jókai Mórral osztozott. Itt tartották a forradalom főpróbáját. Sőt, Petőfi és barátai a francia forradalmat is eljátszották, és a lakásban tervezgették a hazai történéseket.
– „Szabadság, szerelem, e kettő kell nekem”! Ki ne ismerné Petőfi híres versét? Kétségtelen, hogy ezt a költő véresen komolyan gondolta, hisz Szendrey Júliával közös gyermeke, Zoltán 1848. december 15-én, tehát pont 9 hónappal március 15-e után született.
– Szendrey Júlia francia mintára tervezte meg a kokárdát. Petőfi hitvese találta ki azt is, hogy a szív felett kell helyezni. A nemzeti színű főkötő ugyancsak Szendrey Júlia nevéhez fűződik. „Míg én az egyik asztalnál a Nemzeti dalt írtam, feleségem a másik asztalnál nemzeti fejkötőt varrt magának.” – jegyezte le Petőfi.
– A fiatal író, Jókai Mór és az első „celebszínésznő”, Laborfalvi Róza szerelme is 1848. március 15-én teljesedett ki. A Nemzeti Színház díszelőadása után az író rögtönzött beszédet tartott, és az idősebb, rendkívül híres színésznő a nagyközönség előtt csókolta meg először.
– A nap hősét, a kiszabadított Táncsics Mihályt hiába követelte a nép a Nemzeti Színház díszelőadásán, ő egy éve nem látott feleségével egy fogadóban múlatta az időt.
– A márciusi forradalmárok közül talán Kossuth Lajos magánélete volt a legkiegyensúlyozottabb. Békés, boldog házasságban élt feleségével. Meszlényi Terézia jól viselte a „first lady” szerepét, és bölcsen támogatta férjét. Bár Kossuth emigrációja alatt volt kisebb megingás a kapcsolatukban, ugyanis Dembinszky Tivadarné elcsavarta a politikus fejét, ám ő hamar visszatalált asszonyához.
– A legizgalmasabb szerelmi történet mindenképp Batthyány Lajosé. Felesége Zichy Antónia, szeretője pedig sógornője, Antónia húga, Zichy Karolina volt. A politikai életben mindkét arisztokrata hölgy rendkívül aktív szerepet vállalt. Batthyánynak Karolina is szült gyereket, méghozzá titokban, Olaszországban. A párhuzamos kapcsolat végigkísérte Batthyány életének utolsó éveit is, „repkedett” a két testvér között. Sógornőjével tartózkodott Pesten akkor is, amikor letartóztatták. Karolina aztán osztrák kapcsolatai révén elintézte testvérének, hogy bejuthasson a börtönbe férjéhez.
További érdekességekért hallgasd meg a teljes műsort! A Spotify-on itt található a március 15-i epizód:
Süss a nemzeti ünnepre Kossuth-kiflit!
A mennyei Kossuth-kifli receptje: dióval, vajas piskótából készül