A Hupikék Törpikék beköltöztek az ELTE Füvészkertbe: a fénykiállítás mindenkit
Minden méz másra jó – ezért (is) vigyázzunk a méhekre!
„Ha a méhek kipusztulnak, az emberiség csak négy évvel fogja túlélni őket” – mondta állítólag Einstein. Hogy pontosan így van-e, nem tudjuk, de az biztos, hogy méhek nélkül emberi kultúra sem létezne. Május 20. ezért a méhek világnapja – vigyázzunk rájuk!
A Föld mezőgazdaságának hetven százaléka ma kizárólag a méhektől függ, az ő beporzó tevékenységük nélkül ugyanis a növények nem lennének képesek szaporodni. A többség szívének azonban a méhek leginkább a mézgyűjtő tevékenységük miatt kedvesek.
Milyen a jó méz?
A méz valódi szupereledel: fajtától függően rengeteg különböző vitamint, aminosavat, ásványi anyagot tartalmaz. Hasonlóan édesít, mint a cukor, de összehasonlíthatatlanul egészségesebb annál.
Tudtad például, hogy a valódi méz szavatossági ideje gyakorlatilag soha nem jár le? Találtak már több ezer éves mézet is, ami teljesen ehetőnek bizonyult. A kikristályosodástól nem kell megijedni, ez természetes folyamat, ha ilyenkor lassan felmelegíted, újra folyékony lesz. A különböző típusokra különböző mértékben jellemző a kristályosodás, a tiszta akácméz például nem hajlamos rá, ezért ha ezt vesszük rajta mégis észre, valószínű, hogy repcemézzel keverték vagy keveredett (ez lehet véletlen is).
Létezik ugyanakkor az úgynevezett sütő-főzőméz, amelyet az iparban használnak ízesítésre. Gyakran rossz minőségű, túlmelegített, ezért még az összetevőkön sem szabad mézként feltüntetni.
Méztípusok: melyik mire jó?
A méz nem csak ízesítésre, hanem gyógyításra vagy szépségápolásra is kiváló. A különböző típusok más-más jótékony hatással bírnak, ezért érdemes közelebbről is megismerkedni velük:
- Akácméz: Hazánkban ez a legismertebb, legkedveltebb mézfajta. Zöldessárga, áttetsző színű, folyékony. Köhögéscsillapításra, torokfájásra, gyomorégésre használható.
- Fenyőméz: A fenyőfák zsenge rügyeinek édes nedvéből és a tűleveleken található édes harmatból gyűjtik össze a méhek. Jelentős ásványianyag-tartalmú, sötét színű, illatos, kellemez ízű méz.
- Gesztenyeméz: Karakteres ízű típus, főleg trombózis megelőzésére, visszérpanaszokra használják.
- Hársméz: A legjobb gyulladáscsökkenő, köhögésre, hörghurutra vagy akár nyugtatóként is kiváló. Ha egy teáskanálnyi hársmézet összekeversz 4 dl langyos vízzel, egy kevés ecettel és kamillateával, frissítő hajpakolást kapsz. Hagyd a hajadon megszáradni, és fényes, élettel teli lesz.
- Repceméz: Gyomorsavtúltengésre ajánlják. Nagyon gyorsan kikristályosodik, a boltokba már általában sűrű, fehér állaggal érkezik.
- Vegyes virágméz: A mezei virágokról gyűjtik a méhek. Mivel sokféle alapanyagból áll, a legértékesebb méznek tekintik. Ez a mézfajta a sebek külsőleges kezelésére is használható.
Vigyázz! Csecsemőknek egyéves kor alatt tilos mézet adni, ugyanis náluk előfordulhat a botulizmus nevű ételmérgezés, ami akár bénulást vagy halált is okozhat.
Borítókép: freepik.com