25 mondat, amit taníts meg gyermekednek, hogy sikeresebb és magabiztosabb

Megkérdeztük a pszichológust: hagyjuk-e nyerni a gyereket?
A társasjátékozás nemcsak remek szórakozás, hanem minőségi időtöltés és hasznos tanulási lehetőség is. Érdemes beépíteni a család életébe, hiszen rengeteg kompetenciát fejleszt, és erősíti a kapcsolatokat. Rögtön felvetődik a kérdés, vajon szabad-e a gyereket nyerni hagyni, hogy esetleg ne szegje kedvét egy-egy vereség? Erről, és a mindennapi játék fontosságáról is kérdeztük dr. Labancz Dániel pszichológust.
– Iskola, óvoda után a szülők rohannak a gyerekekkel különórára, különféle foglalkozásokra, vagy gyakran estig a munkahelyükön tartózkodnak. Mit tapasztalsz, a felgyorsult világunkba mennyire fér bele a közös játék, esetleg a társasjáték?
– Nehezen, pedig a játék a hétköznapokban is nagyon fontos lenne. Épp ezért különösen nagy ajándék a gyereknek, ha ilyenkor is tudunk akár 10-15 percet szakítani arra, hogy leüljünk vele játszani. Csináljuk azt, amihez neki van kedve, és a jelenlétünkkel, az odafigyelésünkkel töltsük fel a kis szeretettartályát. Ezt nehéz megvalósítani, ezért érdemes tudatosan beütemezni a mindennapokba.
– Ez a közös játék mit adhat csemeténknek?
– A gyerekkel töltött időt – ami csak róla szól, és azt játsszuk, amit ő szeretne-, a kapcsolódó nevelés gyerekidőnek hívja. Fontos, hogy ilyenkor ne legyen a kezünkben a telefon, a fejünkben pedig a holnapi teendők listája. A jelenlétünk, a kapcsolódásunk a gyermekünknek nagyon sokat ad: tanít, gyógyít, segít, és az önmagába vetett hitét építi. Ezt csak ajánlani tudom minden kisebb és nagyobb gyermeket nevelő szülőnek.
– Felvetődik a kérdés, társasozás során hagyjuk gyermekünket néha-néha nyerni?
– Semmiképp, hisz akkor pont a játék lényege veszik el. Persze a vereség, ha valami nem úgy sikerül neki, ahogy azt eltervezte, frusztrációt okozhat számára, de a kudarc- és frusztációtűrést is valahol meg kell tanulnia. Nem csak kompetitív, versengő típusú játékok vannak, mostanában egyre több kooperatív, együttműködésre épülő játékkal találkozhatunk. Azok is sok, később fontossá váló szociális készséget fejlesztenek.
– Még milyen készségek fejlődhetnek akár észrevétlenül is?
– A társasjátékoknak köszönhetően a gyerek megtanul stratégiát alkotni, együttműködni a játékostársakkal. Egyre több olyan társasjáték van a piacon, ami szocializálja a gyerekeket, és már óvodás kortól biztosít lehetőséget közös játékra. Ezekkel a szülők is szívesen játszanak, és közben nem unatkoznak. Azzal sincs baj, ha a gyerek, amikor nem győz, kiborul, sír. A szülőnek tudnia kell empatikusan kezelni ezt a fajta fájdalmat is.
Vannak olyan társasjátékok, melyek soha nem mennek ki a divatból!
A társasjáték sohasem megy ki a divatból: a karácsony örök játéksztárja