Március 15-i családi programok Budapesten és környékén
Az ország minden részén színes, izgalmas programokkal várják az érdeklődőket március 15-én. Budapesten a Nemzeti Múzeumban, a Petőfi Irodalmi Múzeumban is készülnek családi rendezvényekkel. A gyalogtúrák szerelmesei ugyancsak megtalálhatják számításaikat, és több múzeumot ingyen látogathatunk a nemzeti ünnepünkön. Íme hnéhány ötlet, hogy mivel töltéstek a hosszú hétvégét!
Diáknapot és tematikus séták tartanak a Fiumei úti sírkertben
Diáknapot tart március 14-én a Fiumei úti sírkertben a Nemzeti Örökség Intézete: négy helyszínen várják ismeretterjesztő előadásokkal a regisztrált diákcsoportokat, március 15-én pedig tematikus sétára invitálják a látogatókat az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából.
Március 14-én a Talpra magyar! elnevezésű programra több mint kétezer iskolás látogat el a Fiumei úti sírkertbe, amelyet az újkori történelem lenyomatának is neveznek, hiszen számos ott nyugvó életútján keresztül lehet a forradalom és szabadságharc eseményeit megismerni.
A regisztrált diákcsoportok, osztályok ismeretterjesztő előadásokat hallgathatnak a sírkert négy helyszínén: a Batthyány-mauzóleumnál, a Deák-mauzóleumnál, a Kossuth-mauzóleumnál és a Petőfi család sírjánál.
Két helyen kézműves foglalkozásokkal várják a fiatalokat, ahol a többi között kokárda is készíthető, 11 órakor pedig megzenésített verseket hallgathatnak a diákok a Kávészünet zenekar koncertjén a Kossuth-mauzóleum előtt például Petőfi Sándor Füstbement terv, Itt van az ősz, itt van újra és A borozó című verseit, valamint József Attila Mama, Tiszta szívvel és Mikor az uccán átment a kedves című költeményeit.
Március 15-én 14 órakor tematikus sétát tart a Nemzeti Örökség Intézete a sírkertben „1848-49 emlékezete” címmel: Magyarokról és németekről, férfiakról és nőkről, Buda várát ostromló vagy azt védő, harctéren elesett, vagy éppen az éhezés elől öngyilkosságba menekülőkről szól a séta.
A program a sírkert bejáratától indul.
A sétán a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, jelentkezni a Fiumei úti sírkert honlapján lehet.
Háromnapos ingyenes programsorozat a Magyar Nemzeti Múzeumban
A Magyar Nemzeti Múzeum a többi között kézműves foglalkozásokkal, kurátori tárlatvezetésekkel és számos egyéb családi, gyermek- és felnőttprogrammal várja a látogatókat három napon át, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 176. évfordulóján.
A Múzeumkertben az ünnepélyes programok március 15-én, pénteken 10 órakor kezdődnek. A Magyar Nemzeti Múzeum pénteken 14 órától 18 óráig, szombaton és vasárnap pedig 10 és 18 óra között várja ingyenes programokkal a látogatókat. A gyerekeket kézműves foglalkozások, alkotóprogramok, múzeumi játéktér, színező sarok, kincskereső programok, filmvetítések várják, míg a felnőtteket tematikus tárlatvezetések, épületséták, zenetörténeti tárlatvezetések.
A múzeumi játéktéren a látogatók a forradalmi szélforgót, az óriás kirakót, a memória társasjátékot, a Föltámadott a tenger nevű társasjátékot, a Mit kíván a magyar nemzet? kooperatív kártyajátékot és a MNM Puzzle-t is kipróbálhatják. A gyerekeket színező sarok is várja, emellett filmvetítések lesznek a Széchényi-teremben.
Március 16-án szombaton a múzeumi játéktér az Építsünk múzeumot! programmal egészül ki, amelyen a 10 évesnél idősebbek csákányt, lapátot és vakoló kanalat vehetnek a kezükbe és megépíthetik a Magyar Nemzeti Múzeumot kicsiben. Lesz családi kincskereső program, népi iparművészek vezetésével pedig kézműves foglalkozásokkal várják az alkotni vágyó gyerekeket és felnőtteket.
Szombaton tárlatvezetésekkel is várják a látogatókat, ezek között a Csak egy pillanat volt című vezetésen a 19. századi bálok és szerelmek világába kalauzolják a látogatót a Madách Színház színművészeinek közreműködésével. Március 17-én, vasárnap a múzeumi játéktér mellett „A leghosszabb század nagyjai” – a 19. század története címmel meghirdetett, valamint az Altamira barlangrajzait bemutató kurátori tarlatvezetésre várják a látogatókat. Emellett a Zene – Történelem – Lenyűgöző zeneszerzők című zenés programhoz lehet csatlakozni.
Az előregisztrációkat a Magyar Nemzeti Múzeum honlapján várják.
Egész napos ünnepi programsorozattal készül a Petőfi Irodalmi Múzeum
Tematikus tárlatvezetésekkel, Jókai novellaciklusából készült felolvasószínházi előadással és múzeumpedagógiai foglalkozásokkal is várja a látogatókat március 15-én a Petőfi Irodalmi Múzeum.
Az ünnepi programok különféle módon közelítik meg a nemzeti ünnepet és Petőfi Sándor emlékezetét.
A kisebbek múzeumpedagógiai foglalkozásokon és játékokon vehetnek részt.
Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász, betűszedő segítségével életre kel Landerer és Heckenast nyomdagépe.
A felnőttek tematikus tárlatvezetéseken tekinthetnek meg egyszerre több kiállítást és lesz Interaktív városépítő workshop is a Károlyi-palota előcsarnokában. Este hét órától Jókai novellaciklusából készült felolvasószínházi előadás várja az érdeklődőket. Az ünnepi programok előzetes online regisztrációval ingyenesen látogathatók.
Forradalmi hangulat a Bálna Honvédelmi Központban
A március 15-ei nemzeti ünnepen egész napos programsorozattal tiszteleg az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum a Bálna Honvédelmi Központban. A látogatókat ingyenes előadások, kerekasztal-beszélgetés, zene, tánc, kézműves vásár és -foglalkozások, hagyományőrző bemutató és három új kiállítási terem várja.
Az esemény Facebook-oldala szerint délelőtt a hagyományőrző színpadon a Kákics Együttes „Én is huszár leszek!” verbuváló gyerekműsorával kezdődnek a programok, majd a Budai II. Honvéd Zászlóalj hagyományőrzőinek gyalogos honvédjei és huszárjai tartanak bemutatót, délután pedig a Magyar Bajusz Társaság „Hadtörténeti Bajuszmustra” bemutatóját tekinthetik meg az érdeklődők.
Az érdeklődők 10-16 óra között megnézhetik a fegyverbemutatót, a gyerekeket pedig korabeli játszóház, kézműves workshopok várják, ahol korhű huszáregyenruha zsinórzatát, huszártarsolyt, gyöngyből pedig nemzeti színű karkötőt készíthetnek.A rendezvény ingyenesen látogatható.
További információt a Bálna Honvédelmi Központ weboldalán is találhatsz.
Plakátkiállítással emlékeznek Bem József tábornokra
Barátság przyjazn, szabadság wolnosc címmel az idén 230 éve született Bem József tábornok életéről és a szabadságért harcoló lengyel katonákról szóló plakátkiállítással várják az érdeklődőket március 15-e alkalmából a Városháza parkban.
A kiállítást szervező Budapest Brand nZrt. közleménye szerint a plakátokon végig lehet követni annak a négyezer fős lengyel légiónak a működését és mozgását, amely a magyarok mellett harcolt a zsarnokság és az elnyomás ellen.
A kiállítás kurátora Csapó Csaba történész, a képanyag összeállításán art directorként Molnár Gergely, szövegíróként pedig Mészáros P. Dániel dolgozott. A megvalósulást képanyaggal segítette a Magyar Nemzeti Múzeum, az Osztrák Állami Levéltár, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és a Hadtörténeti Intézet és Múzeum. Az informatív leírásokat magyar és lengyel nyelven is tartalmazó plakátok március 14-től április 8-ig láthatók.
A lapozható kiállítás itt érhető el!
20 kilométeres teljesítménytúra
A Széchenyi-hegyi Gyermekvasúton az idén is megtartják a hagyományos Gyermekvasút nyomában 20 kilométeres nappali teljesítménytúrát március 15-én.
Az útvonal érinti a Gyermekvasút minden állomását, valamint a környék főbb látványosságait – a Normafa-lejtőt, a János-hegyi Erzsébet-kilátót, a Nagy-Hárs-hegyi Kaán Károly-kilátót és a hűvösvölgyi Nagyrétet. A túra szintideje hét óra.
A tájékoztatás szerint nevezni Széchenyihegy állomáson a rajtnál lehet, péntek reggel 8 és 10 óra között. Részletes információk a Gyermekvasút honlapján (https://gyermekvasut.hu) érhetők el.
A MÁV 28 éve indította el a programot. Minden évben március 15-én nappali, augusztus 19-én pedig éjszakai teljesítménytúrát tartanak, így a mostani már az ötvenhetedik ilyen esemény lesz a kisvasút történetében.
A közlemény kitér arra, hogy a március 15-től érvényes menetrend szerint megnövekvő kirándulóforgalom miatt hétvégenként a vonatok már sűrűbben, 40-50 percenként indulnak a végállomásokról.
Huszáros programok várják a látogatókat a Szentendrei Skanzenben
Március 15-én ünnepi programmal várják a látogatókat a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban, ahol kézműves foglalkozások, huszártábor, lovas díszbemutatók és zenés-táncos verbuválás is színesíti a programot. A hagyományok szerint ebben az évben is a Hagyaték Lovas Egyesület huszárai népesítik be a múzeum területét: az ügyességi játékok és bemutatók során az érdeklődők megismerhetik a huszárok fegyverzetét, viseletét, mindennapjait és kiképzésük menetét is.
A gyerekek több helyszínen ügyességi- és huszárpróbákon képezhetik magukat, zenés-táncos verbuválás során katonadalokat tanulhatnak, majd kipróbálhatják, hogy milyen katonának lenni. A Skanzen menetleveles-pecsételős Barangoló játéka segítségével önállóan ismerhetik meg a Skanzen Erdély épületegyüttesét.
A kézműves foglalkozásokon a látogatók többek között huszárcsákókat, fakardokat, kokárdákat, valamint nemzeti színű pártákat és gyöngyöskitűzőket készíthetnek, a lányok haját pedig a reformkori divat szerint fonják be.
Kiemelték, hogy a népi- és kovácsmesterség-bemutatók mellett ételkóstolás is színesíti a programokat, amelyek során többek között megtudhatják a látogatók, hogy mi a hamis gulyásleves, a komiszkenyér, és mi volt Petőfi Sándor egyik kedvenc eledele. A tematikus borkóstolás során pedig kultúrtörténeti érdekességek tárulnak fel a nagyközönség előtt.
Az ünnepi hétvégén a házak és időszaki kiállítások látogathatók, és megtekinthető a Skanzen legújabb tárlata is a Skanzen Galériában Csűr-képek címmel.
Bővebb információk a programokról a Skanzen honlapján (www.skanzen.hu) találhatók.
Ingyenesen látogható múzeumi programok Budapesten:
- a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma
- a Magyar Mezőgazdasági Múzeum,
- az Aquincumi Múzeum és Régészeti Park
- és a Sziklakórház Atombunker Múzeum
Olvassátok el Petőfi Sándor és Szendrey Júlia szerelmének történetét is!
Egy igaz szerelem története: így szerette egymást Petőfi és Szendrey Júlia
Nyáry Krisztián pedig podcastunkban mesélt rengeteg izgalmas történetet a márciusi infjakról!
Podcast – Szabadság, szerelem: a márciusi ifjak izgalmas szerelmi élete