Gőzerővel beindult az oktatás a Logiscoolban: kurzusok, hazai és nemzetközi
Ijesztő, de ártalmatlan: a lepkehimlőről
A korábban ötödik betegségként is emlegetett lepkehimlő elsősorban gyerekközösségekben terjedő, enyhe tüneteket okozó, kiütéses fertőzés, amelyen ha valaki egyszer átesik, nagy valószínűség szerint életre szóló védettséget szerez.
A lepkehimlő nevét a megbetegedés után néhány nappal megjelenő, az arcon és a test különböző részein látható, szárnyait kitáró lepkére emlékeztető piros foltokról kapta. Leginkább az 5-15 éves korosztály fogékony rá, de felnőttek is elkaphatják.
A lepkehimlő terjedése
A lepkehimlő, amit a Parvovírus B19 okoz, cseppfertőzéssel terjed. Lappangási ideje 5-20 nap, de már a tünetek megjelenése előtt egy héttel fertőz, így bár a láthatóan beteg gyermeket kitiltják a közösségből, ő addigra már tovább is terjesztette azt. Nem túlságosan ragályos a betegség, tehát egy egész óvodai csoportot ritkán dönt le a lábáról, de ha egyszer valahol felüti a fejét, néhány gyermekre egészen biztos, hogy átterjed.
A lepkehimlő tünetei
A lepkehimlő enyhe influenzaszerű tünetekkel – hőemelkedés, levertség, orrfolyás – kezdődik, majd néhány nap múlva megjelennek lepkeszárnyra emlékeztető, viszkető bőrkiütések. Mivel nem súlyos betegségről van szó, és a kiütés sem egyértelmű tünet, a gyermekorvos először nem is feltétlenül gondol lepkehimlőre, csak akkor, amikor egy óvodai csoportból rövid időn belül már három-négy gyermeket visznek hozzá ugyanezekkel a panaszokkal.
A lepkehimlő az esetek egy részében nem is okoz semmilyen különösebb tünetet. Ilyenkor a gyermek anélkül fertőz, hogy maga megbetegedne, és csak később, esetleg felnőtt korában vérvizsgálat útján derül ki, hogy már átesett a fertőzésen. Éppen ezért arra is csak becslések vannak, hogy a lakosság hány százaléka kapja el élete során a fertőzést: ezt az arányt a különböző szakértők 50-80 százalék közé teszik.
Korábban azért nevezték ötödik betegségnek, mert a másik négy kiütéses gyermekbetegségtől – mint amilyen a bárányhimlő vagy a kanyaró – eltérően nem okoz jól körülhatárolható tüneteket.
A lepkehimlő kezelése
Egészséges gyermekeknél és felnőtteknél a lepkehimlő legfeljebb tüneti kezelési igényel. Ha szükséges, lázcsillapítót, viszketés elleni szereket lehet használni, de a fertőzés magától meggyógyul. A kiütések 7-14 nap elteltével tűnnek el, de előfordulhat, hogy később fizikai megterhelés vagy izzadás miatt átmenetileg újra előjönnek.
A lepkehimlő egészséges gyermekeknél legfeljebb rövid időig tartó vérszegénységet okoz, immunhiányos betegségben szenvedőknél azonban a vörösvérsejt-képződés leállásához is vezethet.
Veszélyes-e a kismamákra a lepkehimlő?
A szakértők egyet értenek abban, hogy a lepkehimlőnek lehet valamekkora magzatkárosító hatása, ám a komoly veszélyt illetően nem egységes az álláspontjuk: van, aki szerint elenyésző arányban okoz súlyos problémát, mások azonban akár 20 százalékosra is teszik a vetélés, halvaszülés veszélyét. Ezért, noha a kismamák nagy része már gyermekkorában védettséget szerzett a lepkehimlő ellen, ajánlott az óvatosság, és ha a nagyobb testvér óvodájában felbukkant a betegség, érdemes őt a biztonság kedvéért inkább otthon tartani addig, amíg le nem vonul a fertőzés.
Fotó forrása: http://quintepediatrics.com