Jókenyér péksüteményekkel és Varró Dániel meséivel segíti a gyermekek felépülését
Nagyiféle, pihe-puha szilvás lepény kelt tésztából: régi családi recept szerint
Szilvaszezonban kihagyhatatlan ez a csodás szilvás lepény. Falusi nagyanyám annak idején egyszerűen csak szilvás „kőttesnek” hívta. Bár kelt tésztából készül, egyáltalán nem kényes, kezdők is bátran próbálkozhatnak vele. Fontos azonban, hogy jól dolgozd ki, hagyd megkelni, és ne kapjon huzatot. Viszonylag lágy tésztával kell dolgoznod. A szilvát érdemes fahéjjal is megszórni.
Kelt szilvás lepény
Hozzávalók:
A tésztához:
- 50 dkg finomliszt
- 3 dl tej
- 2 dkg élesztő
- 1 tojás
- 3 evőkanál cukor + 1 teáskanál cukor az élesztőhöz
- 1 nagy evőkanál zsír
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 csipet só
- 0.5 db citrom reszelt héja
A töltelékhez:
- 60 dkg magozott szilva
- 2 evőkanál cukor
- 1 teáskanál fahéj
A tésztához langyosítsd meg a tejet, és egy decihez keverj egy teáskanál cukrot, morzsold bele az élesztőt, és várj körülbelül 10 percig, amíg jól megemelkedik, a teteje pedig habos lesz. A lisztet szitáld egy tálba, add hozzá a tojást, a zsírt, a maradék tejet, a kétféle cukrot, a sót, a citrom reszelt héját és a felfutott élesztőt. Dolgozd ki a tésztát fakanállal, akkor jó, ha már hólyagas. Viszonylag lágy, galuskaszerű tésztát kell kapni. Fedd le, és keleszd a duplájára körülbelül 40 perc alatt.
Közben a szilvákat mosd meg, magozd ki, forgasd össze cukorral és fahéjjal.
A megkelt tésztát dolgozd át fakanállal, és simítsd sütőpapírral bélelt tepsibe. A tetejét rakd ki a szilvával, és pihentesd még 20 percig. Told forró sütőbe, és 180 fokon süsd meg körülbelül 35 perc alatt. Porcukorral megszórva kínáld.
Még több szilvás süti:
Mennyei habos szilvás süti: egyszerű kevert tészta az alapja