Jókenyér péksüteményekkel és Varró Dániel meséivel segíti a gyermekek felépülését
A legjobb húsvéti programok országszerte: tojásfestés, locsolkodás, állatsimogató
Országszerte számos rendezvény csábítja a családokat a húsvéti hosszú hétvégén. Több településen már pénteken megkezdődnek a programok. A régi hagyományok felelevenítése mellett tojásfestés, locsolkodás, tojáskeresés, állatsimogató is várja a család apraja-nagyját. Ha az idő engedi, tervezzetek kirándulást is! Mutatjuk a kedvenceinket!
Gyerekprogramok, látványetetések, tojásvadászat a fővárosi állatkertben – nagypéntektől húsvéthétfőig
A húsvéthoz kapcsolódó programok részeként a Varázshegyben a kreatív kézműveskedésben próbálhatják ki ügyességüket a gyerekek, de lesz családi tojásvadászat is, amely a főbejáratnál lévő információs pavilontól indul. Ugyancsak a főbejáratnál közös fotót is lehet készíteni a Nyuszival és a Tavasztündérrel.
Naponta 23 különféle bemutatót, tréninget és látványetetést is tartanak. Lesz állati helyszínelés, denevéretetés, oroszlánfóka-tréning, pingvinetetés, elefánttréning, bemutató az Állatkert vadállatmentő munkájáról, elefánttréning és kea-látványetetés is. Meg lehet majd nézni a pingvinek, a sörényes hangyászok, a gorillák és a ragadozók etetését is, a Cápasuliban pedig a gondozók könnyűbúvár felszerelésben merülnek le a cápák közé.
Külön figyelmet szentelnek a felelős állattartásnak is, ebben a témában mind a négy napon lesz két-két előadás a Varázshegy Darwin-termében, 13 óra 30 perctől, majd 15 óra 30 perctől.
Az Állatkert háziállatokat bemutató zónájában, ahol az állatsimogató is található, több állat is született az elmúlt hetekben. A közönség már most megtekintheti Kucu, a Szabó Lőrinc-i ihletésű nevet viselő mangalica koca tíz kismalacát, valamint a törpekecskéknél növekedő tizenöt gidát. Húsvétra már a nemrégiben született gyimesi racka bárányokat is kiengedik a karámba.
A Budapesti Állatkert kezelésében működő Margitszigeti Kisállatkertben is lesznek programok, méghozzá mind a négy napon, a pónisétáltatástól a kézműves sátorig. Minden nap 13 órátóla kisállatkert dolgozói egy külön program részeként mutatják be az itt lakó állatokat, köztük a mentett madarakat is.
További információ: https://zoobudapest.com/
Szezonnyitó programok a Vasúttörténeti Parkban – húsvéthétfőn
Családi programmal várja a látogatókat Európa legnagyobb interaktív vasúti parkja. A rendezvényen 11 órától az Ákom-Bákom Bábcsoport a Világgá ment Csacsi és Bari című történetét adja elő, majd 13 órától az Aranykapu Hagyományőrző Társulat tavaszköszöntő műsora látható. Mint írják, a magyar népszokások interaktív, élőzenés előadás keretében is megjelennek a Vaga Banda gólyalábasok jóvoltából, akik többek között tojászsonglőrködéssel, látványos jelmezekkel, locsolóversekkel és tavaszköszöntő dalokkal érkeznek az eseményre. Működni fog a kerti vasút, a fordítókorong és a gőzmozdony, de ki lehet próbálni a kézi hajtányt és a pónilovaglást is. Mindemellett lesz arcfestés, kézműves sarok és állatsimogató, ahol a nyulakon kívül egy holland törpe kecske és kisgidái is várják a látogatókat – olvasható a közleményben.
További információ a http://www.vasuttortenetipark.hu/ oldalon olvasható.
Tojásírás és locsolkodás a Szentendrei Skanzenben – húsvétvasárnap és húsvéthétfőn
Húsvéti programokkal, tavaszváró mulatsággal, többek közt hímestojás-készítéssel és locsolkodással várja a látogatókat a Szentendrei Skanzen. A keresztény kultúrkörhöz kapcsolódó hagyományok és a húsvéti népszokások is megjelennek a Skanzen portáin, hiszen az egyházi ünnep mellett a tavaszvárásnak, tavaszi megújulásnak is az ideje a húsvétot megelőző időszak. A húsvéti locsolkodás és a tavaszi mulatságok hangulatát a mosonmagyaróvári Lajta Néptáncegyüttes táncosai elevenítik meg.
Kézműves vásár és gólyalábasok előadása színesíti a programokat. Mesét mond Dóra Áron és Csernik Szende, zenél a Manó Swing, Juhász Réka, Bognár Szilvia és zenekara.
A kézműves foglalkozások középpontjában a hímes tojás áll. Írókázhatnak, tojást berzselhetnek a látogatók, és megcsodálhatják az aprólékos műgonddal készülő patkolt tojásokat is. Bemutatkozik a tojásírás élő hagyománya, az érdeklődők megismerhetnek gyergyói, gyimesi, háromszéki és kárpátaljai tojásdíszítési motívumokat. Készíthetnek tojásdíszt só-liszt gyurmából, textilcsibét, szalmanyulat vagy húsvéti kosarat is a rendezvényen, valamint lesz határkerülés, locsolóvers-költés, tojásgurítás és pecsétgyűjtő játék is.
A látogatók szakrális programokon is részt vehetnek: a Skanzen felszentelt templomaiban húsvétvasárnap és hétfőn katolikus misét, református és unitárius istentiszteletet tartanak, a Négy templom, egy ünnep címmel vezetett tematikus túra pedig a Skanzen templomait járja körbe.
Április 6. és 8. között a nagyhét szokásaival, ízeivel, játékaival hangolódik a múzeum az ünnepre.
Részletek a Skanzen weboldalán!
Életre kelnek a húsvéti hagyományok Ópusztaszeren
Változatos programok várják a látogatókat az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban húsvétkor: „rügyfakasztó vasárnap” madármegfigyelési napot rendeznek, „vízbevető hétfőn” pedig a húsvéti hagyományokkal ismerkedhetnek a vendégek.
Az ország egyik legnagyobb húsvéti rendezvénye kicsiknek és nagyoknak is kellemes kikapcsolódást ígér.
A tavasz köszöntéseként húsvétvasárnap madármegfigyelési napot rendeznek. Húsvéthétfőn a skanzen utcáján sétálva, a portákra betérve a látogatók megismerhetik a húsvéti tojásfestés praktikáit, és kiderül, miként kell a legfinomabb húsvéti kalácsot sütni. A Szeged-alsóvárosi portán interaktív viseletbemutató és játszóház fogadja az érkezőket, a gyerekek pedig a kézműves játszósarokban próbálhatják ki ügyességüket.
Délelőtt tojást kereshetnek a gyerekek a skanzenben, ahol a déli harangszó után az Ányási kápolnánál Antal Imre plébános a hagyományoknak megfelelően megszenteli a kalácsot, a sonkát és a tojást. Ezt az ünnep leglátványosabb eleme, a húsvéti locsolkodás követi, a viseletbe öltözött legények vizes vödröket ragadnak, és felkeresik a skanzen házainál a lányokat.
A részletes programokért kattints ide!
Négynapos lesz idén a Hollókői Húsvéti Fesztivál – nagypéntektől húsvéthétfőig
A Nógrád megyei faluban már péntektől várják a vendégeket folklórprogrammal, palóc gasztronómiával, népszokásokkal, locsolkodással, koncertekkel, családi és gyermekprogramokkal. Az UNESCO Világörökség részét képező Ófalu 67 piros cserepes műemlék háza leginkább egy szabadtéri múzeumra emlékeztet azzal a különbséggel, hogy Hollókő élő, működő falu, melynek lakói húsvétkor magukra öltik híres, színpompás népviseletüket, és életre keltik a magyar húsvéti népszokások legjavát. Idén csatos üvegbe zárva haza is lehet vinni a Hollókői Locsolóvizet.
A nagypénteki ingyenes napon lesz kézműves kirakodóvásár a Petőfi úton, több helyszínen tojásfestés, a Látogatóházban archív képeket és filmeket vetítenek, és felelevenítik a hollókői böjti szokásokat.
Szombaton gasztronómiai és hagyományőrző programok zajlanak az Ófalu udvaraiban, lesz tánctanítás a Nógrád Táncegyüttessel, kereplőzés, szilvásgombócfőzés, 16 órakor tartják a nagyszombati vigíliát.
Vasárnap lesz a húsvéti szentmise és a feltámadási körmenet, majd táncház.
Hétfőn a szentmise után lesz a húsvéti locsolkodás a templomnál és az alsó kútnál, a színpadon a Parno Graszt ad koncertet.
A részleteket itt találod!
Palóc húsvétra várják a közönséget idén is a füleki várban – húsvéthétfőn
Immár 16. alkalommal várják palóc húsvétra a füleki várban a látogatókat. A hangsúly a helyi értékekre, a palóc hagyományokra helyeződik, de a műsorban a magyar mellett a szlovák kultúrát is bemutatják. A látogatók a várudvart birtokba vevő kézműveseknél a tojásdíszítés különböző technikáit próbálhatják ki, elsajátíthatják a mézeskalács-díszítés alapjait, illetve gyékényből húsvéti figurákat készíthetnek.
A gyermekekre mesekuckó, kézzel hajtott körhinta, különféle ügyességi versenyjátékok, lovagoltatás és íjászat vár.
A várudvarban és a Várfelső utcában kirakodóvásár, a rendezvény helyszínén helyi ételek kóstolója és ételszentelés, népzenei sátor, valamint húsvéti locsolkodás és locsolóvers-mondás gazdagítja a programot.
A vár tövében felállított szabadtéri színpadon népművészeti műsor várja a látogatókat, számos folklóregyüttes szereplésével.
A húsvéti program keretében a vendégek felkereshetik a Füleki Vármúzeum állandó kiállításait és időszaki tárlatát is, a várbelépő értékű jegy a várba és a rendezvényre is érvényes.
Hagyományőrző húsvéti mulatság Csongrádon – húsvétvasárnap
A Tisza-parti városban vasárnap délelőtt kezdődik a program a Nagyboldogasszony-templomban ünnepi
szentmisével és ételszenteléssel. A templom előtti téren az Árendás Néptáncegyüttes táncosai a Sergő Zenekarral a természetmegújulását jelképező zöldág-járás táncot mutatnak be, Gulyás László vezényletével.
A délutáni program 14 órakor a belvárosi Szent Rókus templomban folytatódik ételszenteléssel. Ezt követően a Tisza-gáton vonulnak énekelve a legények és a közönség, hogy a belvárosi házakban a húsvéti hagyományokhoz hűen meglocsolják a leányokat. A belvárosi házakban az Alföld néptáncegyüttes csapata is közreműködik, mint a leányok szülei. A hagyományos locsolkodás első helyszíne a halászház. Ezután az Öregvár utcában lévő mesteremberek portáit látogatják sorba.
A kézműves házakban más más hagyományőrző programmal készülnek. A gyerekek népi játékokat próbálhatnak ki a játszótéren. Gólyalábasok is mókáznak a vendégek között. Aki megéhezne, finom ételekkel tömheti degeszre magát a „gasztro-udvarban”. Megtekinthetnek a résztvevők kézműves bemutatót, táncházban rophatják a talpalávalót, kalácssütésen ügyeskedhetnek és természetesen nyuszi simogató sarok is várja a legkisebbeket.
Családi- és gyerekprogramokkal várja látogatóit a zengővárkonyi Míves Tojás Múzeum – egész héten
Tojásfestő, -díszítő és -patkoló bemutatókkal, folklórműsorokkal, kézműves foglalkozásokkal várják az érdeklődőket a Baranya vármegyei Zengővárkonyban működő Míves Tojás Múzeum húsvétváró programsorozatában húsvéthétfőig.
Húsvétvasárnap reggel kilenc órától indul a hímestojás-keresés faluszerte, fél tíztől pedig – ahogy majd hétfőn is – istentiszteletet tartanak a község református templomában.
Húsvéthétfőn, a nyolcnapos programsorozat záró napján az istentiszteletre népviseletbe öltözve vonul a Zengővárkonyi Népiegyüttes, majd a Zengővárkonyi Hagyományőrző Művelődési Egyesület tartja Húsvéti locsoló című néptáncos műsorát a múzeum előtt fél tiezenegytől.
A múzeum a nagyhéten kívül is fogadja a látogatókat – szerda kivételével – mindennap 10 és 18 óra között.
A Míves Tojás Múzeum egyedülálló gyűjteményét 2000-ben a zengővárkonyi tájház pajtájában nyitották meg, a gyűjtemény mintegy 2400 kiállított és további 2100, tárlókban őrzött darabot tartalmaz.
Az intézmény anyagának különleges darabjai közé tartoznak az úgynevezett utaveszett, a huculmintás, a karcolt, a bőcsi írott, a viaszlevonatos, a temperával festett, a patkolt, a mag- és szalmarátétes és a dróttal díszített tojások is.
További információ: www.tojasmuzeum.hu
Ha szerettek nyomozni, látogassatok el a Vajdahunyadvárba a A REJTÉLYEK KERTJE kiállításra!
Már látogatható a Rejtélyek kertje – Játékos nyomozás és kiállítás