Megnyitott Európa egyik legszebb karácsonyi vására: csodás fotókat mutatunk


Csodás hatású házi gyógynövények: jó ha Te is tartasz otthon
Ha sérülések, csípések, égés, zúzódás esetén először nem gyógyszer után nyúlnál, hanem a természet patikáját hívnád segítségégül, ezeket a növényeket feltétlenül tartsd otthon. Kisgyermekes családokban különösen jól jönnek. Ráadásul nem kell kertésznek lenned, hogy a házi herbárium kincseit otthon termeszd, csemetéddel együtt is gondozhatod.
Fülfű, avagy a kövirózsa
A kövirózsát elsősorban hűsítő, gyulladáscsökkentő, összehúzó és vizelethajtó hatása miatt érdemes használni. Vírus-és baktériumölő, flavonoidokat, növényi savat, nyálkaanyagot, szabad aminosavakat és C-vitamint tartalmaz. A növény levéből a gyógyító hatású folyadékot préseléssel nyerheted ki, szagtalan, kissé sós, fanyar, savanykás az íze. Hideg vizes borogatással rögtön csillapítja az égési sérüléseket. Tiszta sertészsírral keverve teheted zúzódásokra, gyulladt felületekre, azonnali enyhülést eredményez. Mézzel vegyítve csillapítja a szájüregben található gyulladásokat, a fekélyt, a szájpenészt. Nagy dózisban a kövirózsa hashajtó, hánytató hatású. Ha gyermekedet fülgyulladás gyötri, szedj le néhány levelet a kövirózsáról, egy tál vagy pohár felett préseld ki, és cseppentsd a fülébe. Vattára csepegtetve füldugóként is segít. A kövirózsa különösebb törődést nem igényel, erkélyen vagy a lakásban is tarthatod.
A sokoldalú körömvirág
A sárgás körömvirágnak már a látványa jobb kedvre derít, hisz rögtön a nap jut róla az eszedbe. Remek vírus-és baktériumölő, fertőtlenítő hatású. Égési sérülések kezelésére kiváló, gombaölő, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik. Illata elriasztja a rovarokat és a kártevőket. Gyógyászati célra a virágját használd. Enyhíti a torokgyulladás kellemetlen tüneteit, csökkenti a lázat, kiváló hasi görcsök, székrekedés, húgyúti fertőzések kezelésére. Elősegíti a sebek gyógyulását. Pelenkakiütések, ekcéma, véraláfutás tüneteit is mérsékelheted. Csökkenti a fej-és a fogfájást. A legegyszerűbben úgy alkalmazhatod, ha a körömvirágból főzetet készítesz. Fél liter vízhez adj egy teáskanál körömvirágot. Gyümölcscentrifugával friss levet nyerhetsz ki belőle. Könnyen készíthetsz belőle krémet: tégy fél kiló forró zsírba két marék körömvirágot szárral, levelekkel együtt. Egy-két percig melegítsd össze, majd egy napig lefedve pihentesd. Felhasználás előtt kicsit melegítsd fel újra.
Az intenzív zsálya
A zsálya évszázadok óta kedvelt házi gyógynövény. Kiváló rostforrás, A-, B- és C-vitaminokban gazdag, folsav, kalcium, vas és magnézium tartalma is jelentős. Sok pozitív hatása közül kiemelkedik még, hogy csökkenti a gyulladást, javítja az agyműködést, szabályozza az emésztést, erősíti az immunrendszert. Szárítja a sebeket, elállítja a vérzést. Elrágcsálhatsz belőle egy-két levelet, de gyermekednek nem javasolt, mert elég intenzív az íze. Teának a legegyszerűbb elkészíteni. Egy nagy bögrébe tégy két kávéskanál zsályalevelet, forrázd le, takard le, hagyd állni 10 percig, szűrd le, és ihatod is. Ha babát vársz vagy szoptatsz, ne fogyassz zsályateát, anyatej elapasztására viszont kiváló. A szájüreg és a torok betegségeire öblögetés javasolt, sokat segít gennyes mandulagyulladáskor. Érdemes főzés során is minél többször használni.