Cinemira KIDS a hétvégén a Margit-szigeten izgalmas filmekkel és programokkal
Hogyan előzhetjük meg a gyermekkori gerincbántalmakat? – A gyógytornász válaszol
Egyre több gyermek küzd mozgásszervi problémákkal. A rohanó világunkban a mozgásszegény, ülő életmód, a nem megfelelő iskolatáska, a sok gépezés a gyermekek egészséges fejlődését, a többi között a gerinc fiziológiás görbületeinek megfelelő kialakulását is veszélyezteti. Fontos, hogy megelőzzük a bajt, hívja fel a figyelmet Bulhardt András gyógytornász, aki sok hasznos tanáccsal is segít.
– A sok cipekedés, a görnyedés, a telefonozás miatt ma csakugyan több mozgásszervi és gerincproblémával küzdenek a gyerekek, mint régen?
– Sajnálatos módon igen. Egy-két generációval korábban a gerincproblémák szinte ismeretlenek voltak az iskolások és a fiatalok körében. Ez nagyban annak volt köszönhető, hogy akkoriban sokkal aktívabb életet éltek. Otthon ülés, számítógépezés, telefonozás helyett az udvaron, az utcán, a mezőn játszottak, esetleg kirándultak az erdőben. Napjainkban sajnos egyre fiatalabb korban fedezhetjük fel a problémákat, amelyeknek az indikátora lehet a cipekedés, a görnyedés vagy a telefonozás.
– Miért okoznak ezek a tevékenységek problémát?
– Minden a testtartásban és a statikai terhelésben keresendő. A gerinc fiziológiásan kettős S alakú görbülettel rendelkezik. Ez biztosítja a megfelelő rugalmasságot és terhelhetőséget. Azonban, ha hosszasan görnyedünk vagy lehajtjuk a fejünket telefonozás miatt, a fiziológiás ív megváltozik, megszűnik, és helyette C alakú görbület lesz. Ennek hatására nemcsak a nyakra, hanem a derékra is túl nagy teher kerül. Mindez rövid időn belül komoly gerincproblémákhoz vezet, melyek mihamarabbi felismerés és kezelés nélkül komoly károsodást eredményezhetnek fiatal korban.
– Sokszor halljuk mostanában az SMS-nyak kifejezést. Mit értsünk alatta?
– Az SMS-nyak egy speciális, 21. századi népbetegség. Tulajdonképpen az okoseszközök rossz testhelyzetben történő, túlzott használata miatt kialakulhat nyaki fájdalom. Ha a fejet lefelé döntjük a telefon nézegetéséhez, és hosszan tartjuk ebben a pozícióban, erős nyomást róhat a nyaki gerincre. Ez a túlterhelés először az izomműködés megváltozásához vezet. Egyéb következmény lehet még a gyakori fejfájás, a nyak- és vállmerevség, és az ebből adódó fájdalom. Később, de akár még fiatalabb korban komoly gerinckárosodások is kialakulhatnak, előfordulhat sérv, kopás vagy akár meszesedés is.
– Épp ezért fontos a megelőzés. Mit tehetünk, hogy elkerüljük a már említett problémákat?
– Lehetőleg minél kevesebbet használjuk az okoseszközöket! Tudom, ez a mai világban roppant nehezen kivitelezhető. Ha mégis használnánk, igyekezzük a szem magasságában tartani és onnan nézni, így nem döntjük előre a fejet. Ezen megoldások mellett ajánlott a rendszeres napi testmozgás, illetve, ha már fennáll a probléma, akkor mindenképpen keressünk fel egy szakembert.
– Milyen mozgásra van szükségük a gyerekeknek?
– Mindenképpen olyanokra, amelyek segítik a gerinc rugalmasságát és terhelhetőségét. Erre leginkább a gerinctornák, illetve a funkcionális, valamint core, azaz a has-, a far- és a hátizmtréningek alkalmasak. Figyelembe kell venni, hogy a gyermek szervezete folyamatosan fejlődik, ezért szem előtt kell tartania az edzőnek a megfelelő terhelést. Szükség van terhelésre, hogy fejlődhessen az izomzat, ugyanakkor túlterhelni sem szabad, mivel az kóros utóhatásokkal járhat. Fontos az is, hogy a gyerek élvezze is, amit csinál. Így az egyéni foglalkozások helyett sokkal jobbnak tartom a kiscsoportos vagy csoportos edzéseket. Arról nem beszélve, hogy a gyerekek egymást is motiválhatják, és nem fognak feszengeni.
– Mit gondol, a gyerekek számára elég az iskolai testnevelés?
– Sajnos nem, sem mennyiségben, és olykor minőségben sem. Ahogy említettem, egyre több a fiataloknál a mozgásszervi panasz, a diszfunkció, melyek megelőzése a mindennapi megfelelő testmozgás lenne. Az iskolai testnevelésnek ezt a célt kellene szolgálni. Sajnos idő-, tanár- és tőkehiány miatt ezt a szerepet nem igazán tudja betölteni. A testnevelésórák legtöbbször egészséges diákok számára vannak felépítve. Akik esetleg már rendelkeznek valamilyen problémával, azokat felmentéssel félreültetik. Ezt nem tartom megfelelőnek. A diákok számára sokkal jobb lenne, ha az ülés helyett az egyéni állapotukhoz megfelelő mozgást, tornát tudnának végezni egy szakember irányításával. Ez lelkileg is pozitív hatású lenne számukra, hisz ugyan nem mindent tudnának együtt csinálni az osztálytársaikkal, de legalább mozgásban lennének ők is. Erre a gyógytestnevelés-foglalkozásokon lenne lehetőség, ami azonban nem mindenhol megoldott.
Az egészséges diákoknak sem feltétlenül jó a mostani rendszer, a napi egy testnevelést kényszerként fogják fel, nem lehetőségként, amikor az egészségükért tehetnek. Sok gyereknél a mozgás utálatát érik el, nem pedig annak szeretetét. Szükség lenne egy szakember bevonására, hogy a diákok megértsék, miért kellene többet mozogniuk.
– Nagyon fontos a gerinc szempontjából az is, hogy a szülők megfelelő iskolatáskát válasszanak gyermeküknek. Mit érdemes figyelembe venni vásárláskor?
– Mindenképpen olyan táskát érdemes választani, ami nem féloldali, hanem kétoldali terhelést biztosít. Így elkerülhetőek az egyoldali túlterhelődések, melyek gyakori kiváltói a gerincproblémáknak. Fontos még az is, hogy a táska a gyerek hátára, vállára, illetve a magasságához is jól állítható legyen. Előnyös, ha rendelkezik mellkas- és derékcsattal, ezáltal könnyíthető a terhelés a gerincen.
Szakértőnk: Bulhardt András gyógytornász
Jelenleg a Holisztikus Medicina Alapítvány manuál terápiás tanfolyamát végzi, illetve egészségügyi menedzser mesterszakos hallgató a PTE-ETK-n.
Budapesten dolgozik két magánrendelőben: A XIII. kerület-ben a Mozgáskontroll Központban, illetve a Margit körút 11-es számon található TRehab Fizioterápia rendelőben.