Cinemira KIDS a hétvégén a Margit-szigeten izgalmas filmekkel és programokkal
Ezekre figyelj, mielőtt táborba indítod a gyerekedet! – Hasznos útmutató minden szülőnek
Az első nyári tábor nagy mérföldkő minden család életében. Legyen az napközis vagy ottalvós, fél-, egy- vagy többnapos, mindig nagy izgalom és készülődés előzi meg a kezdetét. Ti is mindent bepakoltatok, átbeszéltetek és felkészültetek? Fussuk át együtt a táborozási lista legfontosabb pontjait, hogy garantáltan nyugodt szívvel és biztonsággal engedd el gyerekedet a nyári táborba!
Általában iskolás korban kerül sor az elsőre, de vannak már szuper napközis táborok az ovis korosztálynak is, hisz nem minden szülő tud gyermekének a nyári ovis leállás idejére nagyszülői vagy más felügyeletet biztosítani. Mindegy, hány éves a gyerkőc, amikor először táborba megy: elkerülhetetlen egy kis idegeskedés. Nézd meg, mit tehetsz ellene.
1. Beszélj a nyári táborról gyermekeddel!
Még a jelentkezés előtt üljetek le átbeszélni, mi is vár rátok a nyáron. Mindenképp kérd ki a véleményét, hogy ő mit szeretne. Milyen tematika, elfoglaltság érdekli, és hogy benne lenne-e egy olyan kalandban, ahol új embereket ismerhet meg, barátokra tehet szert. Teljesen természetes, ha elsőre elutasítóan vagy félve reagál. Hatalmas szó az, hogy egy teljesen ismeretlen társasághoz fog tartozni, hogy ott kell megállja a helyét. Ez nemcsak önállóságra és talpraesettségre neveli, hanem az önbizalmának is jót tesz majd. Azonban fontos, hogy tudatosítsd benne, te szülőként mindenben mellette állsz, neked bármit elmondhat, ami a táborban történik, jót és rosszat egyaránt. Ha van rá lehetőség, vond be az előkészületekbe! Töltsétek ki együtt a jelentkezési lapot, menjetek el együtt megnézni a helyszínt, intézzétek együtt a bevásárlást! Ettől ő is fontosnak érezheti magát és jobban belevonod az eseményekbe.
2. A kevesebb is elég: ne pakold túl!
Főleg az első táborozáskor hajlamos lehetsz a túlzásokra. Elrakod még a 2. takarót, a 3. váltóruhát vagy tartalék-evőeszközt, hátha… Szorítkozz a listán megadott dolgokhoz, és bízz a táborvezető javaslatában! Ha túl sok holmival terheled, kevésbé tud rájuk vigyázni, hajlamosabb elhagyni a dolgokat, kevésbé figyelni rájuk. Érdemes felcédulázni a felszerelést, ovis esetében jellel ellátni mindent a későbbi gondok elkerülése végett. Arról nem is beszélve, hogy „ciki” lehet a többiek előtt, ha egy csomó olyan dolgot cipel magával a gyerek, amit másnál nem lát. Ez alól természetesen kivételt jelentenek bizonyos (pl. allergia) gyógyszerek és olyan speciális eszközök, melyek a gyerek mindennapjaihoz, egészségének megőrzéséhez szükségesek.
Fontos, hogy a tábor vezetőjét értesítsd a gyerek egészségét érintő információkról: például étel- és egyéb allergiák, krónikus betegségek, esetleg félelmek, fóbiák! Adj meg korrekt elérhetőségeket, anyán és apán kívül is legyen még legalább egy ember a listán, akit vészhelyzet esetén elérhetnek!
3. Hogyan készülj a táborkezdésre?
Ottalvós tábor esetében fontos, hogy tisztázzátok, hogyan fog ott zajlani az esti rutin. Ha a gyerkőc még hajlamos átmenni hozzátok éjszaka, tudatosítsd benne, hogy a táborban ez nem lehetséges! Természetesen meglesz az esti rituálé, és a többiek is ott lesznek, de az éjszakai mászkálást pótolni kell egy hasznos alvókával vagy plüssállattal. És igen: az ottalvós parti nem előkészület a táborozásra! Az csupán egy különleges éjszaka, hálózsákkal, forró kakaóval, a tábor viszont több napig tart, rendszere van. A pizsiparti tehát nem garancia arra, hogy a gyerek készen áll!
Az étkezés rendszerével is jó tisztában lenni: ha a gyermekünk válogatós, jó, ha ismered a napi menüt, hogy kellő plusz elemózsiával készülhess. Itt megjegyezném: kerüld a cukros és egészségtelen nassolnivalókat, egy táborban sem látják őket szívesen! Arra azonban készítsd fel a gyerkőcöt, hogy adott ennivalóból lehet csak választani, ezért szoktasd hozzá, hogy például érdemes új ízeket is kipróbálnia, mielőtt teljesen elutasítja őket!
Az ismerkedés, kapcsolatteremtés is rejthet kihívást, erre főként úgy készülhetsz, hogy jó sokszor elmondod a gyereknek, mennyire nagyszerű és barátságos is ő, biztos szívesen játszanak majd vele mások! Fontos, hogy legyen önbizalma, mielőtt új környezetbe kerül, hisz akaratlanul is fél a változástól.
4. Mi van, ha nem akar többet menni?
Előfordul majd, hogy úgy jön haza, nem tetszik neki a tábor, és többet nem akar menni. Ez valószínűleg minden szülő rémálma, pláne, ha már kifizette a nem kis összeget a hétre, hónapra. Azonban ilyenkor sem kell megijedni, és azonnal ott hagyni csapot-papot, mondván, hogy akkor nincs is értelme folytatni. Nagyon sok múlik a szülő hozzáállásán. Érdemes bíztatni, hogy próbáljunk meg még egy napot. Az esetek nagy részében csak pillanatnyi hangulat, fáradtság, front, túl sok inger, újdonság áll az elkedvetlenedés mögött. Másnap már valószínű vidáman jön haza, és nem is emlékszik arra, hogy érezte magát tegnap. Ha mégis, akkor sem jó, ha azonnal abbahagyjuk.
A nyári tábor másik nagy leckéje az önállóságra nevelés mellett, hogy megtanítja a gyereket kiállni magáért, túlélésre, kitartásra tanít. Itt tanulhatja meg a gyerkőc, hogy amit elkezdett, azt be is fejezi, megadja az esélyt magának, hogy a legjobbat hozza ki a dolgokból. Ha félbehagyja, az hosszabb távon csalódáshoz, frusztrációhoz vezet. Ha nem jött be a tábor, akkor is befejezzük a hetet, max jövőre nem ide jövünk. Természetesen vannak helyzetek, amikor közbe kell lépni. Ha bármi olyasmit tapasztalunk, ami a gyerek testi-lelki épségét komolyan veszélyezteti, azonnal szólni kell a táborvezetőnek! És remélhetőleg csak a teljes megegyezés hiányában kerül sor arra, hogy abba kell hagyjátok a táborozást.
Kisebbeknél a honvágy okozhat gondot, pláne ottalvós táborozásnál. De ezzel is csínján kell bánni. Az a gyerek, aki azért sír, hogy haza akar menni, lehet, hogy másnap már otthon pityereg, hogy visszavágyik a táborba. Készüljünk fel erre is!
5. Tábor vs láblógatós nyár?
Felmerülhet benned, hogy vajon hány tábor ideális a gyerekednek? Mennyire kell lekötni nyáron, hogy ne unatkozzon, miközben a pszichológusok azt szajkózzák, hogy hagyni kell pihenni is? Nagymamánál fára mászni, cseresznyét szedni, otthon hűsölni. Ez gyerekfüggő. Van olyan gyerkőc, aki a világ minden kincséért se menne nyári táborba. A másikat le se lehet lőni, hogy otthon maradjon veled a szabadság alatt, folyton pörögne. Az azonban biztos, hogy mindenkinek szüksége van egy-két hét láblógatásra és semmittevésre, hisz ilyenkor pihen az emberi agy. Amikor nem kell időre menni, figyelni és alkalmazkodni másokhoz. Ilyenkor szétkenheti a dinnyét, eldobhatja magát a gumimedencében az udvaron vagy az erkélyen, és feldolgozhatja a tábor élményeit. Ha ezt gondosan előkészítettük, akár életre szóló emlékké is válhat számára. Tehát táborozásra fel!
Nosztalgiázz egy kicsit, olvasd el, milyenek voltak a régi táborok!
Táborok régen és ma: így változott a táborozás az elmúlt száz évben