Jókenyér péksüteményekkel és Varró Dániel meséivel segíti a gyermekek felépülését
Meseszép a cseresznyefa-virágzás: itt is gyönyörködhetsz bennük
A sakura, más néven cseresznyevirág, Japán legmegkapóbb természeti csodája. A tavasz érkezésével a fák rózsaszín virágba borulnak, varázslatos látványt teremtve. A cseresznyefa virágzásának megünneplése a japán kultúrában több száz évre nyúlik vissza. A virágzás időszaka általában március végétől április közepéig tart, de ez az időjárástól és a földrajzi elhelyezkedéstől függően változhat. A cseresznyevirágok rövid életűek, ám ez az időszak minden évben hatalmas örömmel és várakozással tölti el az embereket.
A sakura többet jelent, mint egyszerű virág. Jelképezi a megújulást, az élet szépségét, ugyanakkor az elmúlást is. A virágzás időszaka az emberi élet rövidségére is emlékeztet, ami egyben arra ösztönöz, hogy éljünk a jelenben.
Így ünnepelnek a japánok
A sakura virágzásának megünneplése Japánban hatalmas esemény. Barátok és családtagok gyűlnek össze, hogy piknikezzenek, sétáljanak, és élvezzék a virágok látványát a parkokban, a kertekben és a folyópartokon. A hanami, vagyis a virágzás megtekintése, hagyományos program. Erre az időszakra különböző rendezvényeket és fesztiválokat szerveznek. Az egyik legkülönlegesebb a Hanatoro Fesztivál, ahol az éjszakai fényfestésben megvilágított cseresznyefák varázslatos látványt nyújtanak.
A sakura virágzásának szépsége és jelentősége nemcsak Japánra korlátozódik. Az egész világon emberek ünnepelik a cseresznyevirágok megjelenését, és különböző rendezvényeken és fesztiválokon ünneplik meg a tavasz érkezését. A sakura virágok gyakran inspirálják a művészeket, költőket és írókat is, akik alkotásaikkal ünneplik a természet e csodálatos jelenségét.
Ezeken a helyszíneken is megcsodálhatod a virágzást
Piknik és ünnep az ELTE Füvészkertben
Már sok éve hagyomány a sakura ünnep. Ilyenkor, amikor a japán cseresznyefák virágot bontanak a Füvészkertben, a látogatók – a japán szokásokhoz hasonlóan – takaróra telepedve piknikezhetnek a kertben, gyönyörködhetnek a Sakura fák virágzásában.
A hétvégi programokon a japán kultúra nagyon sok különleges és érdekes formában mutatkozhatott be. Idén is lesz japán nyelvóra, japán zene, japán harcművészeti –és fegyverbemutató, Go oktatás, koncertek, ikebana kiállítás és workshop is. A haiku verseny legszebbjei a kertben is olvashatók.
Időpont: 2024. április 6,7 és 13, 14 9h -18h
További részletek: https://www.fuveszkert.org/
Tavaszkerti séta csersznyefa-virágzással a Budai Arborétumban
A Gellért-hegy déli lejtőjénél található a Budai Arborétum, amely áprilisban csodás látványt nyújt. A vezetett séták már beteltek, de egyénileg, ingyenesen bárki gyönyörködhet a megkapó látványban.
Az arborétumba a díszcseresznye- gyűjteményt a 70-es években telepítettek, és ma 4 fajból és 14 fajtából áll.
Helyszín: Villányi út 29-43.
Teljes pompájában a Tóth Árpád sétány
A Budai Várban, a Tóth Árpád sétányon a főváros legszebb díszcseresznye-fasora borult virágba. Ilyenkor érdemes egy sétát tenni itt, biztos, hogy mindenki jobb hangulatba kerül. Több száz méter hosszan sétálhatunk a virágba borult fák alatt. A sétányt gyalog akár a Clark Ádám tértől is meg lehet közelíteni,