A legizgalmasabb gyermeknapi és pünkösdi programok országszerte: van miből válogatni


7 látnivaló az Országos Kéktúra mentén: várak, falvak és természeti kincsek is vannak köztük
Az Országos Kéktúra 1173 kilométere Írott-kőtől Hollóházáig tart, és egész Észak-Magyarországon végigmegy. Ambiciózus túrázók kiválthatnak egy bélyegzős füzetet, minden szakaszon pecséteket gyűjthetnek, és akár néhány hónap vagy akár néhány évtized alatt az egész utat végigjárhatják. Ez eddig 7872 embernek sikerült, és a szám évről-évre ugrásszerűen növekszik: 2021-ben rekordszámú, 350 ember bélyegzős füzete telt be, és 2022 első két hónapjában már többen teljesítették az utat, mint 15 évvel ezelőttig bármelyik évben összesen. Aki nem vágyik ilyen kihívásokra, annak is érdemes egy-egy szakaszt felkeresnie, mert csodás látnivalókat találhat. Ezekből válogattunk.
Tengerszem-tó, Jósvafő
A Kéktúra 24. szakaszán, Miskolctól 60 km-re található falu, Jósvafő már önmagában is megér egy kirándulást. A Tengerszem-tó a Jósva forrás mesterséges felduzzasztásával keletkezett az 1940-es években, a vize kristálytiszta és gyönyörű. A tó mellett vízesés és kis tanösvény található, ahol gyerekekkel is lehet kirándulni egy kicsit.


Kép: Zajcsik/pixabay
Hollókő
A Kéktúra Cserhátban futó 19-es szakasza közel 74 km, így senkit sem bátorítanánk arra, hogy kisgyerekkel vágjon neki, de rövid kirándulásokra is tökéletes. Akár nagy túrát tesztek, akár csak sétálgattok egy kicsit a környéken, Hollókőt vétek lenne kihagyni. Nem skanzen, hanem valódi, élő falu, ahol mintha mégis megállt volna kicsit az idő.


Kép: wikipedia
Gerecsei medvehagymamező
A Kéktúra 11. szakasza, Gerecse minden évszakban gyönyörű látványt nyújt, legjobb azonban tavasszal felkeresni, mert akkor érik ezen a területen a medvehagyma. A fokhagymaillatú növény egyre népszerűbb, márciusban egész társaságok indulnak a gyűjtésére, hogy otthon pogácsát vagy krémlevest készítsenek belőle. Viszont nagyon vigyázz, össze ne keverd a medvehagymát a gyöngyvirággal, ami súlyosan mérgező!


Kép: wikipedia
Balaton-felvidék
A Balaton-felvidék a szigligeti és nagyvázsonyi várral valamint a mesebeli kis falvakkal az egyik legnépszerűbb szakasza a Kéktúrának. A kilátópontokról minden évszakban gyönyörű panoráma tárul a tóra.


Kép: a_gee/pixabay
Tési szélmalmok
Ha te is olvastál a gyerekeidnek Bartos Erika-verseket, biztos ismerősen cseng a „Két malom áll messzi Tésen/Búzamező közepében” kezdetű mondókát. A Veszprém és Székesfehérvár határában fekvő kis faluban – amelyet érint a Kéktúra 9. szakasza – valóban áll két szélmalom, amelyek az 1950-es évekig őröltek búzát, ma pedig múzeumként üzemelnek.


Kép: wikipedia
Kékestető
A Mátrának, azon belül is a Kékestetőnek egészen más a hangulata, mint a többi erdőnek. Mintha a fák is zöldebbek lennének arra. Érdemes nem a legnagyobb turistaszezonban felkeresni: egy meleg nyári napon például keveseknek jut eszükbe a túrázás, az árnyas ösvények kellemesen hűvösek, és ilyenkor szinte senki nem jár arra. Ha van kedvetek lépcsőzni, a kilátóba is felmehettek, ahonnan tényleg lélegzetelállító panoráma tárul majd elétek.


Füzéri vár
A 27-es számú szakaszon, a Zemplénben található a néhány éve teljesen felújított füzéri vár, ami egyike a legrégebbi hazai váraknak, ugyanis már a tatárjárás előtt is ált. A füzéri várhegyet 2008-ban beválasztották Magyarország hét természeti csodája közé. Ha már arra jártok, a faluban található tájházakat se hagyjátok ki, ahol a hagyományos paraszti életet ismerhetitek meg.


Kép: wikipedia
Borítókép: wikipedia